YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülkeye Merkel'den müjde geldi
O ülkeye Merkel'den müjde geldi
21 Haziran 2015 17:39
Avrupa Birliği liderleri ve Yunanistan'ın kreditörleri, iflasın eşiğindeki Yunanistan için yarın yapılacak üst düzey toplantılar yaparken, Almanya Başbakanı Merkel de Yunanistan için harekete geçti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel AB zirvesi öncesinde Yunanistan ve alacaklıları arasında anlaşmaya varılması gerektiği uyarısında bulundu. Merkel, aksi takdirde zirvede karar alınamayacağını kaydetti. 

Sabrımız tükeniyor

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan'ı euroda tutmak için hâlâ uğraştıklarını ancak sabırlarının tükenmek üzere olduğunu söyledi. "Çipras'ı (Yunanistan Başbakanı) anlamıyorum" diyen Juncker, Atina tarafından kullanılan "tehlikeli" dilin orta yolu bulmayı zorlaştırdığını söyledi. Yunanistan'ın 30 Haziran'a kadar 1.6 milyar euroluk Uluslararası Para Fonu (IMF) kredisini geri ödemesi gerekiyor. Atina yönetimi ise bu ödemeyi ancak Avrupa Birliği (AB) ve IMF'nin kurtarma paketinin son dilimi olan 7.2 milyar euroyu alabilirse yapabileceğini söylüyor. Yunanistan IMF'ye ödeme yapamazsa Euro Bölgesi ve hatta AB'yi terk etme riskiyle karşı karşıya kalacak. 

AB'yi vurur

Yunan Devlet Bakanı Alekos Flabouraris Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB)Yunan bankaların çökmesine izin vermeyeceğini söyledi. Mega televizyonuna konuşan bakan, ECB'nin Yunan bankalarının çöküşünün bir domino etkisi yaratacağını ve Avrupa'daki bankaları etkileyeceğini bildiğini belirtti. Rus lideri Vladimir Putin ise Çipras'la görüşmesine ilişkin olarak "Yunanistan Rusya için Avrupa'da önemli bir ortak" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler