YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülkeye mayın çağrısı
O ülkeye mayın çağrısı
06 Kasım 2014 02:11
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Libya'da silahlı grupların yasaklı "antipersonel'' mayını kullandığını bildirdi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Libya yönetimine Mayınlarının Yasaklanması Anlaşması'nı imzalaması çağrısında bulunurken, Libya'daki silahlı gruplardan da silah stoklarını ve uluslararası anlaşmalara göre yasaklı mayınları, derhal tasfiye etmelerini isedi.

Merkezi New York'ta bulunan HRW, güvenilir kaynaklara dayandırdığı raporunda, Libya'da bir milyondan fazla olan silahlı grupların ''antipersonel'' mayını kullandığını belirtti.

HRW'nin açıklamasında, uluslararası ''antipersonel'' mayınlarının Trablus Havaalanı'nda temmuz ve ağustos ayında, Zintan İttifakı ve Libya Şafak İttifakı arasındaki silahlı çatışmada kullanıldığı kaydedildi. HRW'nin, mayınların döşenmesinden hangi grubun sorumlu olduğunu tespit edemediği ifade edilen açıklamada, Trablus Havaalanı'nı kontrol eden Libya Şafak grubuna yapılan çağrıda, silah stoklarını ve uluslararası anlaşmalara göre yasaklı mayınları derhal imha etmesi istendi.

HRW Silahlar Bölümü Direktörü ve Kara Mayınlarının Yasaklanması Uluslararası Kampanyası Başkanı Nobel Barış Ödülü sahibi Steve Goose, yaptığı açıklamada, ''Herhangi bir yerde herhangi bir taraf tarafından antipersonel kara mayınlarının kullanımı kabul edilemez. Tüm taraflar, silahlı güçlerine kara mayınlarının kullanımını derhal durdurma ve derhal stoklarını yok etme emri vermeliler'' değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada ayrıca, Libya'ya yapılan çağrıda, 1997 yılında kurulan Mayın Yasaklama Anlaşması'nı imzalaması istendi.

En son 20 Ağustos'ta Umman'ın katıldığı Mayın Yasaklama Anlaşması'na bugüne kadar 162 ülke imza koydu.

Kara mayınlarından en çok fazla zarar gören ülkelerin başında Afganistan geliyor. Kolombiya, Yemen, Pakistan, Kamboçya, İran, Sudan ve Myanmar bu ülkeyi izliyor.  

Mayın Yasaklama Anlaşması'na göre, ülkeler 10 yıl içinde mayınlı bölgelerini temizlemek zorundayken, anlaşmaya taraf olmayan Suriye ve Myanmar'da hükümet güçlerinin de antipersonel mayını kullandığı rapor edilmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler