YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülkenin ekranlarına Türkçe yayın geliyor
O ülkenin ekranlarına Türkçe yayın geliyor
10 Kasım 2014 15:45
Bulgaristan'da 7 Ekim'de göreve başlayan Başbakan Boyko Borisov'un koalisyon hükümetinin Türkçe haber bültenini Bulgaristan Ulusal Televizyonu'ndan (BNT) yerel kanala taşıma planı tepkiyle karşılandı.

Başbakan Yardımcısı Rumyana Bıçvarova, haftaiçi her gün yerel saatle 16.10'da yayınlanan ve 10 dakika süren Tükçe haberlerin devlete ait BNT 2 yerel kanalına taşımayı planladıklarını açıkladı.

Bıçvarova, konunun hükümete destek veren ırkçı ve aşırı milliyetçi Vatansever Cephesi (PF) tarafından gündeme getirildiğini belirtti.

- Cumhurbaşkanı Plevneliev Türkçe haberlerini savundu

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Türkçe haberlerin BNT'de yayınlanmaya devam etmesi gerektiğini savundu.

Plevneliev, basına yaptığı açıklamada, "Türkçe haber bülteninin yerel kanala taşınmasının hiçbir olumlu etkisi olmayacak. İnsanları daha önce elde edilen bir haktan yoksun bırakmanın nasıl bir yararı olacak bilmiyorum" dedi.

Türkçe haberlerinin yayından kaldırılmasıyla Bulgar halkının yaşam standardının yükseltileceğine de inanmadığını vurgulayan Plevneliev,"Bu şekilde daha demokrat olacağımıza, ekonomimizi geliştireceğimize, ek istihdam yaratacağımıza ve daha iyi yaşayacağımıza inanmıyorum" ifadesini kullandı.

İnternet ve bilişim teknolojilerin çağı olan 21. yüzyılda yasakların alet olarak kullanılmasına da anlam veremediğini kaydeden Plevneliev, her dilde haber yayını yapmanın çok daha kolay olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Plevneliev, haberleri Bulgarca, İngilizce ve Almanca takip ettiğini belirterek, "Türkçe veya Yunanca bilseydim bu iki dilde de haber okurdum" dedi.

Boyko Borisov Hükümeti'nin koalisyon ortağı, sağcı Reformcu Blok (RB) üyesi Hürriyet Ve Şeref Halk Partisi'nin (NPSD) lideri Korman İsmailov da Türkçe haberlerin yerel kanala taşınmasına yönelik girişimlere karşı olduklarını söyledi.

İsmailov, AA muhabirine yaptığı açıklamada bu yöndeki girişimlerin netlik kazanmadığını belirterek, "Biz hem NPSD hem de RB olarak Türkçe haberlerinin devlet televizyonun yayınından kaldırılıp yerel kanala taşınmasınakesinlikle karşıyız" dedi.

İsmailov, konunun RB'nin 23 kişilik parlamento grubu toplantısında tartışılacağını ve bir karar alınacağını kaydetti.

BNT Türkçe Haberler Baş Redaktörü İzzet İsmailov, Türkçe haberlerin kaldırılacağına inanmadığını paylaştı. AA muhabirine konuşan İsmailov şunları söyledi:

"Bu tür niyetler, saldırılar 14 yıldır devam ediyor. Var olan bir hakkın geri alınması, AB üyesi ülkeye yakışacak bir durum değildir. Aksine Türkçe yayınlar genişletilmelidir, başka dillerde de yayınlar olmalıdır."

Hükümetin Türk kökenli tek üyesi Kültür Bakanı Vejdi Raşidov ise plana destek verdi. Bakan olarak yaptığı ilk açıklamasında Raşidov, haber bülteninin yerel kanala taşınmasına "karşı olmadığını" söyledi.

Bakan Raşidov, Bulgarca haberlerden sonra yayınlanan Türkçe haberler konusunda, "Ben de Bulgaristan vatandaşıyım ve Türküm. Ancak haberlerin başka bir dilde tekrar edilmesini anlamlı bulmuyorum" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler