YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülkenin Başbakanı: Göçmenleri dövün!
O ülkenin Başbakanı: Göçmenleri dövün!
09 Eylül 2015 08:13
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Almanya ve Avusturya'yı sığınmacı akını karşısında sınırlarını kapatmaya çağırdı. Orban, Macar polisine de "Göçmenleri dövün" emrini verince, ortalık karıştı...

Türkiye, 2.5 milyon Suriyeli sığınmacıyı ağırlarken, AB ülkeleri 'ölümden kaçan'lara karşı aynı yaklaşımda bulunmadı. Aylan bebek, feci şekilde hayatını kaybedince Avrupa ülkeleri bir anda 'sığınmacılara dost' gibi görünse de, dün yine işkence vardı. 'Korkunç İvan'a özenen Macaristan Başbakanı Viktor Orban, kaçak göçmen akınıyla mücadele için Avrupa Birliği'nin bir fon oluşturarak Türkiye gibi ülkelerle maddi destek karşılığında anlaşmasını önerdi. Ardından Almanya ve Avusturya'yı sığınmacı akını karşısında sınırlarını kapatmaya çağırdı. Macaristan'da sınırları kapatan polise de, "güç kullanın" emrini veren Orban'a tepki çığ gibi büyüdü. Yüzlerce Suriyeli'nin polis şiddetiyle yaralandığı açıklandı. Polise karşı direnen Suriyeli göçmenler de gözaltına alındı.

MERKEL DE MEMNUN

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük insan göçü sayılan mülteci krizinde Macaristan, insanlık dışı tavırlarına elektrikli telle yeni bir boyut getirdi. Macaristan'ın Sırbistan ile sınırına 175 km'lik ve 4 metre yüksekliğinde dikenli tel örgüye elektrik vereceği ortaya çıktı. Bu durum Avrupa İnsan Hakları'nın ihlali olarak değerlendirildi. Almanya'nın, göçmenlere kucak açan bir görüntü sergileyip gizlice Orban'a destek verdiği de iddia edildi. Merkel de destek için Orban'ı telefonla aradı.

İNSANLIK UNUTULDU

Göçmenlere, kiralık katil gibi davranan Macar polisinin 3 Eylül'de yaptığı hâlâ hafızalarda. Macaristan hükümetinin belirlediği göçmen kampına gitmeyi reddeden bir mülteci aile, polislerin müdahalesi karşısında küçük bebekleriyle birlikte kendini tren raylarına attı.Daha sonra aileye şiddet uygulayan polislere ceza yerine ödül verildi. Bu durum karşısında bile Avrupa Birliği üyesi ülkeler, sessiz kalmayı tercih etti. Alman ve Avusturyalı yetkililer, raylara itilen aileyle ilgili sorulan sorulara cevap vermedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler