YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülkeler mültecilere sınırı kapatıyor
O ülkeler mültecilere sınırı kapatıyor
25 Ekim 2015 15:00
Bulgaristan başbakanı Bojko Borisov gerçekleşen balkan zirvesinde üç ülkenin mültecilere karşı sınırlarını tümden kapatma kararı aldıklarını açıkladı.

Bulgaristan başbakanı 3 ülke başbakanlarının bir araya geldiği mini Balkan zirvesinde alınan kararın, eğer Avusturya ve Almanya hükümeti tarafından da desteklenirse derhal uygulanacağını söyledi.

Bulgaristan başbakanı Borisov ülkelerinin mülteciler açısından "yolgeçen hanı" olduğunu bunu engellemek için ortak hareket etmekten başka çareleri olmadığını vurguladı. Bulgaristan başbakanı bundan böyle Bulgaristan Sırbistan ve Romanya'nın mülteciler konusunda Brüksel'e karşı tavır birliği içinde olacaklarını da sözlerine ekledi.

Borisov "biz mülteci meselesini tek başımıza çözebileceğimizi düşünmüyoruz elbet. Bu Avrupa'nın sorunu, ancak ortak hareket ederek Avrupa ile dayanışmaya gösterebiliriz" dedi.

Romanya başbakanı Victor Ponta ise basın toplantısında "eğer sınırlar kapatılacaksa bu ortak alınan bir karar olabilirdi ve biz şimdi bunu yapıyoruz" derken, Sırbistan başbakanı Aleksander Vucic de "bazı ülkeler kendi sınırlarını kapatıp bizim ülkelerimizi milyonlarca mültecinin birikeceği bölge olarak düşünmesinler dedi.

Üç balkan ülkesi başbakanı Avrupa Birliği'nin bir güvenlik bölgesi oluşturulması konusunda Türkiye ile de bir an önce anlaşmaya varması gerektiğinin altını çizdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler