YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülkeden Türkiye'ye yanınızdayız mesajı
O ülkeden Türkiye'ye yanınızdayız mesajı
17 Aralık 2015 14:59
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye'yle ilgili sert mesajlar verdiği sırada Katar'dan ''Türkiye'nin yanındayız'' mesajı geldi.

Katar'ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek Al-Şafi, Türkiye'yi kardeş ülke olarak gördüklerini belirterek, "Enerji dahil her anlamda Türkiye'nin yanındayız. Kardeş ülke Türkiye, ne kadar LNG isterse tedarik etmeye hazırız" dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Al-Şafi, Türkiye ile Katar arasında 1,2 milyar metreküplük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ticareti bulunduğunu söyledi.

TÜRKİYE'NİN YANINDAYIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinin ardından iki ülkenin ilişkilerinin daha da geliştiğini vurgulayan Al-Şafi, "Türkiye bizim için kardeş ülkedir ve enerji dahil her anlamda Türkiye'nin yanındayız. Kardeş ülke Türkiye, ne kadar LNG isterse tedarik etmeye hazırız" ifadelerini kullandı. Türkiye ve Katar'ın, Ortadoğu politikalarında da tam bir görüş birliği içinde bulunduğuna dikkati çeken Al-Şafi, şöyle konuştu:

TÜRKİYE ONURLU BİR DURUŞ SERGİLİYOR

"Özellikle Suriye, Yemen ve Libya'da aynı görüş ve prensipleri paylaşıyoruz. Bölgedeki halkın özgürlüğü ve istikrarı için çalışıyoruz. İki devlet, yani Katar ve Türkiye onurlu bir duruş sahibidir. Bizim temennimiz siyasi bir çözüm oluşması ve Suriye halkının memnun olmasıdır."

ERDOĞAN'IN ZİYARETİYLE DAHA DA İYİ OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 Aralık'ta Katar'a ziyaretinde, BOTAŞ ile Katar'ın milli petrol şirketi arasında uzun vadeli ve düzenli LNG ithalatı yapılmasını sağlayacak ön mutabakat zaptı imzalanmıştı. Ziyarette ayrıca Katar ve Türkiye arasında karşılıklı vizelerin kaldırıldığı bildirilmişti.

KATAR DÜNYANIN EN ÇOK LNG İHRACATI YAPAN ÜLKESİ

Öte yandan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) verilerine göre Türkiye'nin 2013'te 309 milyon metreküp olan Katar'dan ithal ettiği LNG miktarı, geçen yıl 1,2 milyar metreküpe yükseldi. Katar, dünyanın en çok LNG ihracatı yapan ülkesi. Geçen yıl dünyadaki toplam LNG arzının yaklaşık 3'te 1'i Katar'dan karşılandı.

DÜNYADAKİ REZERVLERİN YÜZDE 14'ÜNE SAHİP

Bu arada Katar, dünyadaki doğalgaz rezervlerinin de yüzde 14'üne sahip bulunuyor

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler