YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülkeden Türkiye'ye dev tazminat!
Türkiye ile Almanya arasındaki denizaltı krizi yeniden gündemde. 2011 yılında sipariş edilen denizaltılar 2015'te teslim edilecekti ancak üretici TyhssennKrupp Şirketi 2,5 Milyar Euroluk anlaşmaya halen başlamadı.
O ülkeden Türkiye'ye dev tazminat!
12 Şubat 2015 / 01:33 Güncelleme: 12 Şubat 2015 / 23:42

Gecikmenin sebebi 2,5 Milyar Euro'luk bir ihale

Türkiye ile yapılan satış anlaşması gereği ilk denizaltını 2015'te teslim etmesi gereken ThyssenKrupp'un gecikmeden doğan zararı karşılayacağı ve gecikme tazminatı olarak Türkiye'ye 2 milyon Euro ödeyeceği belirtildi. ThyssenKrupp'un 2,5 milyar Euro bedelli önemli bir ihalede yaşanan gecikmeden ve anlaşma şartlarından dolayı Türkiye'ye gecikme tazminatı ödenmesinin kararlaştırıldığı kaydedildi.

2019'dan önce teslimatı zor

Almanya ile Türkiye arasında yaşanan denizaltı krizinin arka planında denizaltılarına yüklenecek yazılımlarla ilgili anlaşmazlık olduğu belirtiliyor.Türkiye'nin denizaltılara kendi yazılımlarını yüklemek istediği fakat ThyssenKrupp firmasının bunu 'teknik zorluk' gerekçesiyle kabul etmediği kaydedildi. Üretici firma ThyssenKrupp firması 2019'dan önce Türkiye'ye denizaltıları temsil etmesinin zor olduğu iddia ediliyor.

Tanin'in 3'te 1'lik kısmını Almanya karşılamıştı

Geçtiğimiz Eylül ayında Almanya'da üretilen ülkenin en büyük ve ileri teknoloji ile donatılmış denizaltı teslim edildi. "Tanin" ismi verilen, 500 milyon Euro'dan fazla maliyeti olan ülkenin en büyük denizaltının maliyetinin üçte birlik kısmını Almanya karşıladı. TaninAlmanya'nın İsrail'e teslim ettiği Dolphin- Serisi'nin dördüncüsü oluyor. Son denizaltının oldukça derine dalabildiği, haftalarca deniz yüzeyine çıkmadan kalabildiği ve nükleer silah taşıma kapasitesine sahip olduğu belirtildi.

 

AJANSLAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler