YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülkeden şoke eden 'Gülen' raporu
Rais Süleymanov imzalı çalışmada, Gülen'in 'gizli savaş doktrini' yürüten bir örgütlenme olduğu bilgisi yer aldı. Rapora göre; Hareket'in Gülen'in Askerleri olarak çalışan özel bir istihbarat teşkilatı var.
O ülkeden şoke eden 'Gülen' raporu
07 Nisan 2014 / 08:20 Güncelleme: 07 Nisan 2014 / 08:31

Devlete yakınlığıyla bilinen Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nden 'Paralel Örgüt' raporu...

Akşam'da yer alan habere göre; Moskova merkezli enstitü, Gülen Hareketi'nin Rusya'daki örgütlenmesini mercek altına aldı. Enstitü'nün Dini-Etnik Araştırmalar Merkezi Başkanı Rais Süleymanov tarafından hazırlanan çalışma, Rusya'ya bağlı cumhuriyetler ile Kafkasya'da en çok takip edilen haber siteleri arasında yer alan 'Qafqazinfo' ve Azerbaycan'da yayın yapan 'Adalet.az' adlı sitede yayımlandı. İşte Süleymanov'un gözünden Paralel Yapı'nın Rusya'daki örgütlenme şeması ve faaliyetleri:

Sadece Türkler yok

Fethullah Gülen Hareketi, Rusya Federasyonu'nda 'gizli savaş doktrini' yürüten bir örgütlenmedir. Hareket'in Rusya topraklarında aktif faaliyet gösteren özel bir istihbarat teşkilatı vardır. 'Gülen'in Askerleri' olarak faaliyet gösteren bu örgütlenme, sadece Türkiye vatandaşlarından ibaret değildir. Söz konusu teşkilatın içinde, Azerbaycan'ın ve Orta Asya ülkelerinin özel istihbarat organlarının eski çalışanları ile eğitim amacıyla Rusya'ya gelen yabancı öğrenciler de yer almaktadır.

Ülkeyi ağ gibi kapladılar

Hareket'in Rusya Federasyonu'na girişi ve faaliyetleri SSCB'nin dağılmasının ardından başlamıştır. Yıllar içinde büyüyen örgütlenme yapısı, 2008 yılına gelindiğinde ülkeyi bir ağ gibi kaplamıştır. Hareket'in faaliyetlerini 2008'de yargı kararıyla yasaklamıştır. Genellikle başarılı öğrencilere yönelen Gülen Hareketi, bu öğrencilerin barınma ve eğitim masraflarını karşılamaktadır. Kendilerine bağladıkları gençlere, Gülen Hareketi propagandası yapılmakta ve Gülen'in ilkelerine hizmet etmeleri telkin edilmektedir.

Gülen Hareketi'ne katılan ayrılamıyor

Bu gençler, Hareket'e bir kere bağlandıktan sonra kolay kolay ayrılamamakta. Eğitimleri tamamlandıktan sonra nerede çalışıyor olurlarsa olsunlar, Hareket'e karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadırlar. Bu yükümlülükler arasında gelirlerinin bir bölümünün 'Hareket Payı' adıyla ayrılması ve kendi ülkelerinin resmi kurumlarında görev yaparken, Hareket'in faaliyetleri doğrultusunda hareket etmeleri de yer almaktadır.

Moskova yakınlarında bir ev

Yüksek Mahkeme'nin kararıyla faaliyetleri durdurulan Fethullah Gülen örgütlenmesi, bu karara rağmen Rusya'nın özellikle Tatar yerleşim bölgeleri başta olmak üzere propaganda faaliyetlerine ve çalışmalarına gizli olarak devam etmişlerdir. Başkent Moskova yakınlarında kamufle edilmiş özel evlerde ise öğrencileri yetiştirilmiştir. Gülen Hareketi, eğitim için Rusya'ye gelen Azeri, Kazak, Özbek ve Kırgız gençlere yakınlaşarak, örgütlenme ağını genişletmiştir.

En önemli kural susmak

Gülen Hareketi'ne bağlı gençlerin bir bölümü eğitimleri tamamlandıktan sonra misyonerlik faaliyetleri için dünyanın herhangi bir ülkesine de gönderilmektedir. Ama Rusya Federasyonu'nda bağlantı kurdukları gençlerin çoğu ise Bağımsız Devletler Topluluğu'nda görevlendirilmektedir.

Gülen'den korkarlar

Hareket'ten uzaklaşmak isteyen öğrenciler ise izole edilip yanlızlaştırılmaktadır. Hareket'in en önemli özelliklerinden biri de, faaliyetlerinin gizlilik içinde yürütülmesidir. Bu gençler Hareket'te oldukları süre ve oradaki faaliyetleri hakkında konuşmaktan kaçınmaktadır ve Fethullah Gülen'den korkarlar. Konuşurlarsa da bu ancak gizliliği korumak şartıyla olur.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler