YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülkeden İran casusuna idam
O ülkeden İran casusuna idam
13 Ocak 2016 11:47
Suudi Arabistan'ın Şii din adamı Nemr'i idam etmesiyle başlayan gerilimin ardından Kuveyt'te, “İran ve Hizbullah lehine ajanlık yapmak” suçlamasıyla yargılanan biri İran diğeri Kuveytli iki kişi hakkında idam cezası verildi.

Kuveyt'in Abdali bölgesinde 13 Ağustos 2015'te bir eve düzenlenen operasyonda büyük miktarda mühimmat ele geçirilmesiyle başlatılan soruşturmanın ardından açılan dava karara bağlandı.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kuveyt yargısı, kamuoyunda El-Abdali Hücresi adıyla bilinen davada İran ve Hizbullah lehine ajanlık yapmak suçlamasıyla 26 sanık hakkında açılan davada, biri gıyabında yargılanan İran vatandaşı diğeri Kuveytli iki kişi hakkında idam cezasına hükmetti.

LÜBNAN'DA SİLAHLI EĞİTİM

İranlı Abdulreda Hayder, 25 Kuveytli Şii ile birlikte İran için casusluk yapmak ve bol miktarda silah ve cephaneyi yeraltı depolarında tutmakla yargılanmıştı. Mahkeme, Hayder'in Kuveytli Şiileri örgütleyerek Lübnan'a seyahatlerini sağladığı ve burada Hizbullah'tan silahlı eğitim almalarına yardımcı olduğunu belirtti.

İdam cezasına çarptırılan diğer tutuklu Kuveytli Hasan Abdulhadi Ali ise 1996 yılından bu yana Hizbullah mensubu ve hücrenin arkasındaki mimar olarak niteleniyor. Mahkeme diğer bir tutukluyu da müebbet hapse mahkum etti. 16 tutuklu beş yıl ile on beş yıl arasında değişen cezalara çarptırılırken, üç tutuklu beraat etti, bir tutuklu da 16.500 ABD doları kefaretle serbest bırakıldı.
 
DEVRİM MUHAFIZLARI BAĞLANTISI

Mahkeme, idama çarptırılan Hasan Ali'nin Baş kent Kuveyt'teki İran büyükelçiliğindeki bir İran diplomatına ulaştığını, daha sonra İran'a seyahat ettiğini ve burada İran Devrim Muhafızları ile ilişki içinde bulunduğunu belirtti. Mahkeme ayrıca Ali'nin Devrim Muhafızları ile anlaşarak Kuveyt'e çok miktarda silah ve mühimmat soktuğunu açıkladı.

Hizbullah için casusluk yapmakla da suçlanan iki mahkum hakkında mahkeme Eylül 2015'te başlamıştı. 23 tutuklu mahkemeye sevkedilmiş ve haklarındaki iddialara verdikleri ifadelerin işkence altında verildiğini söyleyerek kararlara karşı çıkmışlardı. İran, sözkonusu grupla hiçbir bağlantısı olmadığını ileri sürdü.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler