YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülkeden bomba teklif:  “Donald Trump’ın ülkeye girişi yasaklansın”
O ülkeden bomba teklif: “Donald Trump’ın ülkeye girişi yasaklansın”
09 Aralık 2015 12:06
ABD’nin cumhuriyetçi Başkan Adayı Donald Trump’ın İngiltere’yi girişinin yasaklanması için online imza kampanyası başlatıldı.

Donald Trump’ın Müslümanların Birleşik Devletler’e girişinin yasaklanması hakkındaki açıklamaları uluslararası kamuoyunda tepkilere neden oldu. Bu tepkilerden biri de İngiltere’den geldi.

Parlamento sitesinde açılan “Trump’ın İngiltere’ye girmesine izin vermeyin” başlıklı imza kampanyasıyla, başkan adayının ülkeye girmesinin önüne geçmek isteniyor. Online imza kampanyasını bu yazının yazıldığı anda 50 binden fazla kişi imzalamıştı. Parlamento web sitesindeki online imza kampanyalarının dolaylı olarak yaptırımı da bulunuyor. Toplanan imza sayısı 10 bin’den fazla olduğu takdirde hükümet yasal olarak bu kampanyaya cevap vermek, 100’bin sayısına ulaşırsa Parlamento’da tartışmak zorunda.

İngiltere Başbakanı Cameron’ın ofisinden Trump’ın ülkeye girmesi hakkında bir açıklama yapılmadı. Ancak Trump’ın görüşlerine karşın “Başbakan, Donald Trump’ın bölücü, faydasız ve kısaca yanlış olan yorumlarıyla tamamen farklı düşünmektedir” yorumu geldi.

BENZER UYGULAMALAR DAHA ÖNCE YAPILDI

İngiltere daha önce Dieudonné M’bala M’bala isimli Fransız komedyenin anti semitist ve ırkçı yorumlarından dolayı, Hollandalı aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders'i toplum uyumunu bozan görüşleri, Terry Jones isimli papazı ise 2010'da Kur'an-ı Kerim yakmasından dolayı ülkeye girişini yasaklamıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler