YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülkede olaylar çıktı
O ülkede olaylar çıktı
01 Eylül 2014 00:40
Pakistan'da uzun süredir devam eden hükümet karşıtı gösterilerde, polis ile göstericiler arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle 3 kişi öldü, 500 kişi ise yaralandı.

Pakistan'da hükümet karşıtı gösteri yapan ve Başbakan Navaz Şerif'in istifasını isteyen göstericilerin Başbakanlık konutuna ilerlemek üzere hareketlenmesinin ardından, polisin müdahalesiyle yaşanan çatışmalarda 3 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 500 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Pakistan Halk Hareketi (PAT) ve Pakistan Adalet Hareketi (PTI) taraftarlarının 14 Ağustos'tan bu yana barışçıl devam ettirdikleri protestolarda, PAT lideri Tahir-ul Kadri taraftarlarına Başbakanlık Konutu'na doğru ilerlemeleri çağrısı yaptı. Ardından göstericilerin Konut istikametindeki kanteynerleri vinçle kaldırmasıyla, polis göz yaşartıcı gazla müdahele etti ve çatışma yaşandı.

 Hastane yetkililerindan alınan bilgiye göre, 70'i polis olmak üzere yaklaşık 500 kişi hastaneye getirildi. Ağır yaralılardan 3'ü hayatını kaybetti. Polis yetkilileri de olaylar sırasında 70 göstericinin gözaltına alındığını söyledi.

PAT lideri Tahir-ul Kadri ile PTI lideri İmran Han, taraftarlarına, dayanmaları için çağrıda bulunurken, Başbakan Navaz Şerif istifa edene kadar gösterilerini sürdüreceklerini açıkladılar.

Başbakan Navaz Şerif'in sekreteri Asif Kirmani ise başbakanın istifa etmeyeceğini belirterek, ''Başbakanımızın istifası söz konusu bile olamaz. Sayın başbakanımız sadece bir kaç bin kişinin gösterisi ile istifa etmeyecek'' dedi.

Öte yandan Ravalpindi şehrinde bulunan Genelkurmay Karargahında, Kara Kuvvetleri Komutanı ve Genelkurmay Başkanı General Raheel Sharif'in önderliğinde, kolordu komutanlarının iç güvenlik meselelerini ele almak için bu akşam olağanüstü toplantı gerçekleştirileceği öğrenildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler