YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülkede camiler kapanıyor
O ülkede camiler kapanıyor
18 Eylül 2014 00:05
Kenya hükümeti, Şebab'a adam toplandığı bahanesiyle ülkedeki bazı camileri kapatabileceğini duyurdu.

Kenya hükümeti, ülkedeki camileri hedef almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bir camiyi, silahlı Eş Şebab grubuna adam toplandığı bahanesiyle kapatan Kenya hükümeti başka camilerin de kapatılabileceği sinyalini verdi.

Kenya hükümetinden üst düzey bir yetkili, ülkedeki bazı camilerde gençleri Şebab'a yönlendirme çalışmaları yapıldığını ve bu camilerin kapatılması gerektiğini ileri sürdü.

Kenya hükümetinin bu yaklaşımına tepki gösteren Kenyalı Senatör Billow Kerrow, eleştirilerini şu şekilde sıraladı; "Bu yaklaşım, uyuşturucu kaçakçılığı yapıldığı için Mombasa limanını tamamen kapatmaya ya da bir evi orada oturan kiracı suçlu olduğu için bombalamaya benziyor. Hükümetin, suç ilediğinden şüphelendiği kişileri hedef alması lazım, camileri değil."

Kerrow açıklamalarına şöyle devam etti, "Hükümet camileri hedef alarak, Müslümanların şüphelerini doğrulamış oldu. Hükümet kişileri değil, dini bir inancı hedef alıyor. Eğer bir Müslüman lider Şebab için adam topluyorsa, gidin ve onu alın. Bulunduğu camiyi kapatırsanız o başka birine gidecektir"

Kenya askerleri yaklaşık altı ay önce, bir camiye baskın düzenlemiş ve camide bulunan 100 kişiyi Şebab üyesi olmakla suçlayıp gözaltına alımıştı. Kenya askerlerinin sopalarla döverek gözaltına aldığı kişiler,n daha sonra suçsuz oldukları anlaşılmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler