YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülke siber ordu kuruyor!
O ülke siber ordu kuruyor!
01 Şubat 2015 12:19
İngiltere'de ordu bünyesinde sosyal medya üzerinden operasyonlar yapacak bir birlik oluşturuluyor.

Tank, top, tüfekle hazırlanılan savaş dönemi geride mi kalıyor. Ordular, savaş meydanlarındaydı. Sonra siber savaşı ve tatbikatlarını duyduk. Ülkelerin kritik merkezlerine internet üzerinden gerçekleitirilen saldırılarda kritik bilgiler ya çalınıyor ya da sistem göçertiliyordu.

Şimdi ise İngiliz ordusu sosyal medyayı kullanarak, psikolojik operasyonlar yapacak tugay seviyesinde yeni bir birim kuruyor. BBC'nin haberine göre önümüzdeki haftalarda mensupları belirlenecek 77. Tugay, resmen Nisan ayında faaliyete başlayacak.

Savaş zamanları için

Tugayda görevli tüm askerler Twitter ve Facebook gibi sosyal medya araçlarını kullanıp savaş zamanı halk üzerinde psikolojik operasyonlar yapmakta uzman olacak. Böylece bilgi çağında hem düşmanların propogandalarına yanıt verilmesi hem de savaş bölgesinde halkın İngiliz ordusuna destek verilmesi hedefleniyor.

Daha akıllı operasyonlar için

77. Tugay'ın idari merkezi Berkshire bölgesindeki Hermitage Köyü olacak Tugayda mevcut askerlerin yanı sıra yedek askerler de görev yapacak. Yedek askerlerin tugaydaki oranı yüzde 42 olacak.

İngiltere Genelkurmay Başkanı Sir Nick Carter yeni tugayları ile "daha akıllı" operasyonlar düzenlemek istediklerini söyledi.

İkinci dünya savaşını unutmadılar

Yeni tugayın esin kaynağı ise İkinci Dünya Savaşı'nda Birmanya'da savaşan Çinditler. Bu gerillalar, savaş sırasında Kuzey Birmanya ormanlarında kendilerinden çok daha güçlü Japon güçlerine önce iletişim ağlarını hedef alarak önemli kayıplara uğratmıştı.

ABD ve İsrail ordularının zaman zaman sosyal medyayı kullanarak psikolojik operasyonlar yaptığı, Rus ordusunun Ukrayna'ya ait Kırım geçtiğimiz yıl Mart ayında ilhak edilirken benzer teknikler kullandığı biliniyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler