YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülke de Volkswagen satışlarını durdurdu
O ülke de Volkswagen satışlarını durdurdu
01 Ekim 2015 19:36
Romanya hükümeti, skandala konu olan hatalı emisyon yazılımına sahip Volkswagen araçların satışını hata düzeltilene kadar durdurdu

Romanya hükümeti, bayilerde bulunan hatalı yazılıma sahip Volkswagen araçların satışını hata düzeltilene kadar durdurduğunu açıkladı.

Romanya Ulaştırma Bakanı Iulian Matache bugün yaptığı açıklamada hatalı emisyon yazılımının ülkedeki 105 bin araçta bulunduğunu belirtti. Matache bu araçlardan 56 bininin sıfır olarak satıldığını, 49 bininin ise ikinci el olarak Romanya'ya getirildiğini belirtti.

Bakan Matache, Volkswagen'in Romanya bayilerinde satılmayı bekleyen 300 sıfır aracın ise hata düzeltilene kadar satışının durdurulduğunu belirtti.

Reuters'de yer alan habere göre Romanya Ulaştırma Bakanı Matache, Çevre Bakanlığı ve Romanya Motorlu Araç Kayıt Dairesi (RAR) ile yaptığı toplantının ardından Volkswagen araçlarda gereken düzeltmelerin RAR'ın gözetiminde yapılacağını belirtti.

SATICILARA PARA CEZASI GELEBİLİR

Ülkenin tüketici koruma ajansı da Volkswagen satıcılarına skandala neden olan aldatmaca nedeniyle para cezası kesilebileceğini açıkladı. Bu durumda satıcılar ödedikleri ceza için üreticiye rücu edebilecek.

VOLKSWAGEN'E EK VERGİ

Romanya Çevre Bakanı da üreticinin emisyon değerleri için ek olarak ne kadar vergi ödemekle yükümlü olabileceğine dair verilerin toplanmakta olduğunu söyledi.

Matache ayrıca Volkswagen'in Romanya birimine VW, Audi, Skoda ve Seat markalarını da kapsayan şekilde emisyon testlerini manipüle eden yazılımın bulunduğu araçların bilgilerinin istendiği bir yazı gönderildiğini de sölerine ekledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler