YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ükenin Başbakanına saldırı
O ükenin Başbakanına saldırı
11 Temmuz 2015 16:03
Srebrenitsa soykırımının 20. yılı dolayısıyla düzenlenen cenaze törenine katılmak üzere Potoçari Anıt Mezarlığı'na gelen Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç protesto edildi.

Soykırım kurbanlarının defnedildiği alana girerken ıslıklanan Vuçiç'e bazı vatandaşlar taş ve şişe gibi bazı cisimler attı. 

Kalabalık içinden bir kişi ise Sırp Başbakan'a ayakkabısını fırlattı. Ayakkabı Sırbistan Başbakanı'na isabet etmedi. Saldırı sırasında Vuçiç'in gözlüklerinin düştüğü görüldü.

Mezarlıktan çıkarıldı

Soykırım anıtına çiçek bıraktığı sırada "adalet'' ve ''Vuçiç dışarı" sloganları atan kalabalığın fiziksel saldırı girişiminde bulunması üzerine Vuçiç, Potoçari Anıt Mezarlığı'ndan çıkarıldı.

Öte yandan, bir grup vatandaş, üzerinde Vuçiç'in Bosna'daki savaş öncesinde söylediği "Öldürülen her Sırp için biz de 100 Müslüman öldüreceğiz" sözlerinin yazılı olduğu büyük bir pankart açıldı.

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazoviç, mezarlıktaki vatandaşlara sağduyulu olmaları çağrısında bulunarak, "Buraya farklı amaçlar için gelenlere doğru değil, kıbleye doğru dönün ve cenaze namazını kılın" dedi.

Davutoğlu saldırı hakkında konuştu

Bu arada, Sırbistan Başbakanı’na yönelik tepkiyi değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Devlet adamlarının büyük bir sorumluluk içinde hareket etmesi lazım. Bu sözün herhangi bir vicdanda karşılık bulması mümkün değil, ona gösterilecek tepki de normaldir. Vuçiç Sırbistan Başbakanı olarak burada bulunmakla aslında bir şekilde ortaya çıkan suçun da hem sorumluluğunu üstlenmiş hem de bu suçla ilgili özür beyanında da bulunmuş oluyor” dedi.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler