YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"O....sen kim oluyorsun da bana akıl veriyorsun"
"O....sen kim oluyorsun da bana akıl veriyorsun"
"O....sen kim oluyorsun da bana akıl veriyorsun"
13 Eylül 2008 / 18:24 Güncelleme: 13 Eylül 2008 / 00:00

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, telefonda Gürcistan politikasını eleştiren İngiliz meslektaşı Miliband'a 'sen kim oluyorsun da bana akıl veriyorsun' diyerek sert küfretti. Miliband ise olayın şokunu yaşıyor


İngiliz The Daily Telegraph'ın iddiasına göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov İngiliz meslektaşı David Miliband'la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde sinirlenerek küfretti. Lavrov, "O.... sen kim oluyorsun da bana akıl veriyorsun." diyerek Miliband'a sert çıktı.


Habere göre, Lavrov ve Miliband arasında yapılan telefon görüşmesinde Rusya'nın Gürcistan'a yönelik askeri operasyonu ele alındı. İngiliz bakan, İngiltere dahil tüm Avrupa'nın Rusya'nın geçtiğimiz ay Güney Osetya'ya asker çıkarmasını itiraz etmeye çalışarak agresif tutumundan dolayı AB'nin Moskova ile ilişkilerini yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Buna karşılık Lavrov Miliband'a İngiltere ve ABD'nin Irak'ı işgal etmesi olayını hatırlattı. Lavrov, sinirini alamayarak, "O....sen kim oluyorsun da bana akıl veriyorsun" diyerek, İngiliz meslektaşının Rus tarihi konusunda bilgisinin olup olmadığını sordu.


MİLİBAND ŞOK OLDU


Gazeteye olayı yorumlayan İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Lavrov'un diplomatik dil kullanmak yerine küfürle konuşmayı tercih etmesi Miliband'ı şoke ettiğini belirtti. Olayla ilgili İngiltere Dışişleri Bakanlığı basın bürosu yetkilileri yorum yapmayı reddederek, "Biz Dışişleri Bakanı'nın diplomatik konuşmalarını ele almıyoruz." dedi. Rusya ile İngiltere arasındaki ilişkiler eski Rus istihbarat subayı Aleksandr Litvinenko ve Rusya'da faaliyette bulunan İngiliz Kültür Merkezi British Council'ün kapatılması konularında gerilmişti.


GÜRCÜ ASKERİ TÜRK REÇELİ YİYİP SAVAŞMIŞ


Rusya Gürcistan ile girdiği savaşta, Tiflis yönetimine yardım eden ülkeleri 'deşifre etmek' için ilginç bir sergi düzenledi. Rusya Genelkurmay Başkanlığı'nın Moskova'daki Merkez Askeri Müzesi'ndeki sergide, Güney Osetya'daki Gürcü birliklerinden elde edilen mühimmat gösterilirken yardım eden ülkeler arasında Türkiye de gösterildi. Ancak Türkiye'den gönderildiği iddia edilen malzemeler oldukça ilginç: Ürünler arasında Türkiye'de üretilen NATO standartlarında askeri tayinler yani lavaş, çikolata, çay, sakız, reçel ve askeri bot gibi ürünler yer alıyor.


Yeni Şafak

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler