YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O füzeler mahkemelik
O füzeler mahkemelik
09 Temmuz 2012 11:33
İngiltere'nin başkenti Londra'da olimpiyat oyunlarında güvenliği sağlamak amacıyla altı yere konulmasına karar verilen karadan havaya güdümlü füzeler yeni bir tartışma başlattı.

Füzelerin konulacağı binalardan biri olan Londra'nın doğusundaki, Fred Wigg apartmanında yaşayanlar bugün konuyu Yüksek Mahkeme'ye taşıyor.

Apartman sakinleri, binanın çatısına füze konulacağı planı konusunda açık bir şekilde bilgilendirilmediklerini ve konuya ilişkin yasal süreç başlamadan, binanın üzerine füze yerleştirilmemesi gerektiğini savunuyor.

Londra'daki Yüksek Mahkemede bugün Savunma Bakanı Philip Hammond'ın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin kişilerin özel hayat hakları ve evlerinde huzurlu yaşamalarını düzenleyen, birinci ve sekizinci maddelerini ihlal etmekle suçlanması bekleniyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı geçen hafta, Londra'nın doğusunda iki apartman bloğunun çatısı dahil olmak üzere toplam altı yere bu ayın ortasından itibaren karadan havaya güdümlü füze yerleştirileceğini açıklamıştı. Füzelerle ülkenin hava üslerinin korunması amaçlanıyor.

İngiltere'nin başkenti Londra'da 27 Temmuz'da başlayacak olimpiyat oyunları için yoğun güvenlik önlemleri alınıyor. Oyunlar sırasında ayrıca, jetler ve helikopterler de hazır bulundurulacak.

Güvenliği sağlamak için yapılacak harcamaların 300 milyon sterlini bulması, 6 bin asker ile 12 bin polisin görev yapması bekleniyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler