YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O film Gazze'nin direnişini anlatıyor!
Tüm zamanların en çok satan kitaplarından Açlık Oyunları, sinemaya uyarlanmasının ardından dünyada daha çok ilgi uyandırdı. Filmin konusu ve farklı bazı sahneler, Gazze direnişinden ilham alınmış olabileceği iddialarını gündeme getirdi.
O film Gazze'nin direnişini anlatıyor!
07 Aralık 2014 / 09:55 Güncelleme: 07 Aralık 2014 / 10:00

Filmin gaddar lideri Başkan Snow İsrail Başbakanı Netanyahu’ya benzetilirken, filmde de Gazze’deki gibi yaralı çocuk ve kadınların sığındığı hastaneler bombalanıyor.

Gazze halkının İsrail’e karşı on yıllardır sürdürdüğü direniş ve mücadelenin bir Hollywood filmine konu olmuş olabileceği iddia edildi. Asia Times isimli Tayland gazetesinde yer alan bir tahlilde Remzi Baroud isimli yazar, yankı uyandıran “Açlık Oyunları: Alaycı kuş” isimli filmin Gazze direnişine benzerliğini ortaya çıkardı.

Baroud, Hollywood filmlerine konu olan olayların gerçek hayatta çok da uzak olmadığına parmak bastı. Analizde Gazze-İsrail ilişkilerinde öne çıkan unsur ve figürlerin filmde nasıl sembolize edilmiş olabileceği de belirtildi.

Üstün teknolojiye rağmen

Filmin gaddar lideri Başkan Snow isimli karakter, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya benzetilirken direnişin sivillere karşı üstün teknolojik silahlara karşı devam ettiği vurgulandı.

Katniss'in ilhamı

Filistinli yazar, tüm mıntıkalardaki isyanı fitilleyen 13. mıntıkanın Gazze’ye, filmin isyan ve direnişinin sembolü olan baş karakter Katniss’in de adeta Gazze’de İsrail’e göğüs geren sivil Filistinlilere atıfta bulunarak yazıldığına da değindi. Benzerlikler arasında en çok dikkat çekenin ise içinde yaralı ve hasta kadın, çocuk ve erkeklerin bulunduğu bir hastanenin bombalanması oldu. İsrail geçtiğimiz yaz Gazze’ye havadan, karadan ve denizden düzenlediği “Koruyucu Hat” isimli saldırısında benzer bir şekilde yaralıların bulunduğu Gazze’deki Vefa Hastanesi’ni vurmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler