YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O Avrupa ülkesinden 'muhteşem' ayrımcılık
O Avrupa ülkesinden 'muhteşem' ayrımcılık
19 Kasım 2014 15:20
İngiltere'nin 2000 yılından beri 2 milyondan fazla göçmene oturma izni vermesi ülke en büyük gazetelerinden Times'da "Muhteşem pasaport rekoru" olarak manşet yapıldı.

"Göçmenlere kucak açtık" diye övünen İngiltere'nin Suriyeli ayrımcılığı ise dillendirilmiyor. İngiltere, 1 yılda sadece 50 Suriyeliye oturma izni verdi.
 
İngiltere'de 2000 yılından bu yana 2 milyondan fazla göçmene pasaport verildiği ifade ediliyor. İngiliz basınında geniş yankı uyandıran haberde, 4 yıldır savaşın devam ettiği Suriye'den sadece 50 mültecinin kabul edildiği ülkenin göçmenlere verdiği pasaportla övünmesi dikkat çekerken, İngiliz hükümeti bu günlerde göçmenlerin ülkelerine dönmeleri için çağrı yapıyor.

Times gazetesinin 'İngiltere'nin muhteşem pasaport rekoru' başlıklı haberinde, İngiltere'nin diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha yüksek sayıda göçmene pasaport verildiği belirtiliyor. Avrupa Birliği'nin İstatistik Kurumu Eurostat'ın verilerine dayandırılan habere göre 2012'de 28 üyeli Avrupa Birliği’nde göçmenlere dağıtılan pasaportların dörtte birini İngiltere verdi. 2000 yılından bu yanaysa 2,1 milyon göçmene İngiliz pasaportu dağıtıldı.

1 yılda 50 Suriyeliye oturma izni

İngiliz basınının, 4 yıldır insani dramın yaşandığı Suriye'den bu yıl içerisinde sadece 50 mültecinin kabul edilmesine rağmen ülkesinin göçmen politikasıyla övünmesi dikkat çekti.

İngiltere İçişleri Bakanlığı'ndan elde edilen verilere göre,  Suriyeli mültecilerin İngiltere'ye alınmasında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile işbirliği yapan İngiliz hükümeti, 2014 yılı içerisinde zor durumda ve savunmasız olan sadece 50 Suriye vatandaşını topraklarına kabul ettiği ortaya çıkmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler