YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'O asker idam edilebilir'
Afganistan'da 16 sivili öldüren Amerikan askerinin idam edilebileceği belirtildi.
'O asker idam edilebilir'
13 Mart 2012 / 10:51 Güncelleme: 13 Mart 2012 / 11:00

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Afganistan'da 16 sivilin gaddarca katledilmesinden sorumlu tutulan Amerikan astsubayının Amerikan askeri mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırılabileceğini belirtti.

Panetta, Kırgızistan'a giderken askeri uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sivilleri katletmekten sorumlu tutulan başçavuşun Amerikan askeri hukuk kanunlarına göre askeri mahkemeye sevk edilmesi gerektiğini belirterek, burada verilebilecek cezalar içinde idam cezası bulunduğunu kaydetti.

Soruşturma gereği ismi gizli tutulan astsubayın hangi nedenlerle böyle bir kıyıma giriştiğini hala bilmediklerini ifade eden Panetta, zanlının gözaltında olduğunu, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye Amerikalı askerin adalete teslim edileceği ve hesap vereceği konusunda güvence verdiğini söyledi.

Bu arada, ABD Savunma Bakanlığından isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, astsubay başçavuşun 2010'da Irak'ta görev yaptığı sırada önemli bir trafik kazası sonrasından kafa travması geçirdiğini bildirdi. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler