YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O 3 Müslüman'dan birinin hayalini bir Türk gerçekleştirecek
O 3 Müslüman'dan birinin hayalini bir Türk gerçekleştirecek
15 Şubat 2015 16:28
ABD''de öldürülen Müslüman 3 gençten diş hekimliği öğrencisi Deah Barakat'ın arkadaşı olan Türk yönetmen Kenan Demir, Barakat'ın hayalinin gerçekleşmesi için çalışacak.

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde öldürülen Müslüman 3 gençten diş hekimliği öğrencisi Deah Barakat'ın arkadaşı olan Türk yönetmen Kenan Demir, Barakat'ın Türkiye'ye gelip, Suriyeli mülteci çocukların diş tedavisini yapma hayalinin gerçekleşmesi için çaba gösterecek.

Memleketi Tokat'ın Niksar ilçesine gelen yönetmen Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 10 Şubat'ta evlerinde uğradıkları silahlı saldırıda öldürülen Müslüman 3 gençten Deah Barakat'ın yakın arkadaşı olduğunu söyledi.

Deah'ın ailesiyle de zaman zaman görüştüğünü anlatan Demir, "Bu aileyi kendi ailem gibi görüyorum çünkü çok yakınız. Her gün beraberiz. Cuma namazlarını beraber kılıyoruz. Ramazan aylarında birlikte iftar yapıyoruz. Çok yakın bir dostum" dedi.

Demir, Deah'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını belirterek, "Aramızda bulunmaması çok üzücü bir durum. Bütün dünya ağlıyor ve ağlamaya devam edeceğiz. İnşallah bu kardeşimizin yeri cennet olur" ifadesini kullandı.

The University of North Carolina at Chapel Hill'de okuyan, aralarında Deah'ın da bulunduğu Suriyeli ve Amerikalı bir grup gencin "Türkiye'deki Suriyeliler gülümsesin" diye bir proje hazırladığını hatırlatan Demir, Deah ve arkadaşlarının Türkiye'ye gelip Suriyeli çocukların diş tedavisini yapmayı, onlara diş fırçası ve diş macunu dağıtmayı planladığını belirterek, "Bu yardımlar için de bir web sitesinde hedefi 20 bin dolar olarak koydukları projeye yer verdiler. Kurdukları hayali çok ufak görüyorlardı. 20 bin dolara bir hafta içinde ulaştılar. Baktılar ki bu hayata geçirmek istedikleri proje dünya için önemli bir proje" diye konuştu.

Demir, Deah'ın ölümünden önce bu proje çerçevesinde toplanan yardımın 193 bin dolara kadar çıktığını söyledi.

Öldürülen gençlerin adını yaşatmak ve Deah'ın hayalini gerçekleştirmek için vakıf kuracaklarını belirten Demir, şunları kaydetti:

"Bu vakfın kurucularından olmak bana mutluluk getirir. Deah'ın ailesiyle görüştüm. Deah'ın annesi, babası ayrıca Yusor Muhammed Ebu Salha ve Razan Muhammed'in ailesi Dr. Mohammad Yousif Ebu Salha ile görüştüm. 'Böyle bir vakıf kurarsak gerçekten bu çocukların anılarını yaşatıp bunları dünyada kalıcı Müslüman liderler olarak cennette yaşadıkları hayatı dünyada da sürdürmelerini sağlarız' dedim. Aileler bu önerime çok yakın baktı ve bu vakfın kurulması için ilk adımı attık. Allah'ın izniyle bu vakfı kurup bu çocukların kurduğu hayali yaşatıp bunları da dünyada kalıcı bir isim olarak sağlayacağız."

Hedef 1 milyon dolar yardım

Demir, "Refugee Smiles" adındaki proje kapsamında, Deah'ın öldürülmesinin ardından da 356 bin dolar toplandığını belirterek, "Babası Nami ve kız kardeşi Suzanne Barakat ile konuşup hedefimizin 1 milyon dolar olduğunu açıkladım. Şu an 1 milyon dolara doğru gidiyoruz. Belki 1 milyon dolar bile kurduğumuz hayal ortamında ufak kalabilir, onu da aşabiliriz. İnşallah 1 milyon dolar yardımı toparlayıp benim önerilerim üzerine, ölen 3 Müslüman, eğitimli, birisi doktor, birisi mühendis ve biri diş hekimi olan kardeşlerimizin adına vakıf kurulacak. Bu vakfın üstlendiği ilk proje de Deah'ın hayal kurduğu proje olacak" diye konuştu.

Amerika'da yaşayan Müslüman kardeşlerimize sahip çıkın

ABD Başkanı Barack Obama'ya seslenen Demir, "Siz politikacılar nasıl gelip 'bize sahip çıkın, yardımcı olun, kutularınıza oyu bizim için atın' diyorsanız, şimdi bir Müslüman genç olarak ben de size sesleniyorum; Amerika'da yaşayan Müslüman kardeşlerimize lütfen sahip çıkın, Filistin'de yaşayan Müslüman kardeşlerimize sahip çıkın, Suriye'de yaşayan Müslüman kardeşlerimize sahip çıkın. Artık Müslümanların öldürülmesini engelleyin ve kendi çıkarlarınız için Müslümanların öldürülmesine izin vermeyin. Türkiye olarak kesinlikle Müslümanlar öldürülmesine karşıyız, bütün insanların öldürülmesine karşıyız. Biz hiçbir zaman bir Hristiyanın ölmesini de görmek istemiyoruz" dedi.

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletindeki Chapel Hill kasabasında 10 Şubat'ta 23 yaşındaki diş hekimliği öğrencisi Deah Barakat, 21 yaşındaki eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve 19 yaşındaki baldızı Razan Muhammed, başlarından silahla vurularak öldürülmüştü.

İdealist Türk Diş Hekimleri Derneği de harekete geçti

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde öldürülen Müslüman 3 gençten biri olan diş hekimliği öğrencisi Deah Barakat'ın, Türkiye'de yaşayan Suriyeli mülteci çocukların diş tedavisini yapma hayalini, İdealist Türk Diş Hekimleri Derneği gerçekleştirecek.

İstanbul Kongre Merkezi'ndeki Implantist-Expo 2015 fuarında AA muhabirine bilgi veren derneğin kurucu başkanı Muzaffer Erdoğral, Barakat'ın, Türkiye'de yaşayan Suriyeli mülteciler için acil tedavi ve ağız sağlığına yönelik Amerika'da bir kampanya yaptığını söyledi.

Erdoğral, mesleki ve insani sorumluluk gereği harekete geçtiklerini ve Barakat'ın hayalini gerçekleştirmek üzere bu projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bu proje çerçevesinde, diş hekimliği veya diş hekimliği dışındaki proje ortaklarımızla, Suriye'den gelerek kamplarda yaşayan mültecilerle çocuklarının ağız diş sağlığına yönelik tedavilerini seyyar ya da sabit diş üniteleriyle gerçekleştirmek istiyoruz. Bu anlamda, sivil toplum örgütü olarak oradaki mültecilere hizmette bulunmayı ve meslektaşlarımız ile tüm insanların bu konudaki duyarlılığını artırmayı hedefliyoruz."

Dil, din ve ırk adına yapılan her tür şiddeti kınadıklarının altını çizen Erdoğral, "Batının Charlie Hebdo'da gösterdiği tepkinin arkasından Amerika'daki bu olaya ne kadar sessiz kaldığını, şiddet ve vahşet karşısında insanlığın ortak tepkisini göstermeyip nasıl çifte standart uyguladığını göstermek istiyoruz. Yaşadığımız dünyada, kardeşlik, dostluk ve barış yolunda gitmek yerine, maalesef her seferinde şiddete maruz kalan insanlarla devam ediyor hayatımız" ifadelerini kullandı.

Gönüllü diş hekimleri ve diş hekimliği öğrencileriyle bu işi yapmak istiyoruz

Muzaffer Erdoğral, Barakat'ın projesini yaz aylarında gerçekleştirmeyi düşündüğünü kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Projemizin altyapısını ve fiziki şartlarını oluşturmak için iki aylık bir hazırlık dönemimiz olacak. Hazırlık döneminin ardından Türkiye'nin her yerinden gelebilecek gönüllü diş hekimlerini organize ederek, muhtemelen haziran-temmuz aylarında, tatile giren üniversite öğrencilerini de yanımıza alarak bu işi yapmak istiyoruz. Sağlık Bakanlığı'nın ve orada yerleşik olarak diş hekimliği hizmeti veren hekim arkadaşlarımız var. Öncelikle onların desteklenmesi için ciddi bir önceliğimiz var."

Uzun soluklu bir çalışma hedefliyoruz

Erdoğral, kurulacak mobil ya da sabit tesislerde gönüllü nöbet usulüyle dönüşümlü olarak çalışmayı hedeflediklerini söyledi.

Deah Barakat'ın, Türkiye'ye 10 diş hekimiyle gelerek yaklaşık on gün çalışmalarda bulunmayı hayal ettiğini, kendilerinin ise uzun soluklu bir çalışma yapacaklarını dile getiren Erdoğral, "Dernek olarak, mülteci kamplarında yaşayanların ağız diş sağlığı konusunda sıkıntıları olduğunda gönüllü olacağız. Çocukların ağız diş sağlığı taramaları ve acil müdahaleler dışında, düzenli olarak eğitim ve bilgilendirmelerle toplum sağlığı adına çalışmalar yapacağız" dedi.

Erdoğral, öncelikli olarak çocuklara bakacaklarını ifade ederek, "Çocuklar üzerindeki çalışmalarda geçmişten gelen tecrübelerimiz var. Meslek hayatımız boyunca defalarca okul taramalarına katıldık. Çocuklarda taramalar ve ufak tefek müdahaleler, 5-10 diş hekimli bir ekiple çok hızlı bir şekilde yapılabilir. Altyapının hazır olması önemli. Altyapıyı sağlayacak paydaşlarımızın desteğini aldığımız takdirde bunu yapabileceğimize inanıyorum" dedi.

Implantist-Expo 2015'e katılan diş hekimlerine projenin tanıtım metinleri dağıtıldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler