YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nusra Cephesi kaçırdığı askeri infaz etti
Nusra Cephesi kaçırdığı askeri infaz etti
06 Aralık 2014 01:25
Nusra Cephesi, Lübnan-Suriye sınırındaki Arsal'da esir aldığı Lübnanlı askerlerden Bazzal'ı infaz etti.

Suriye'deki Nusra Cephesi, Lübnan-Suriye sınırındaki Arsal'da esir aldığı Lübnanlı askerlerden Ali Bazzal'ı infaz ettiğini açıkladı.

Nusra Cephesi, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yayınladığı mesajda, "Lübnan ordusu, kadın ve çocuklarımızı tutukladığı için savaş esiri olarak elimizde bulunan Ali Bazzal'ı infaz ettik. Eğer en kısa zamanda kız kardeşlerimiz serbest kalmazsa elimizdeki rehineleri infaz etmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Lübnan İçişleri Bakanı Nihat el-Maşnuk, bir yerel televizyona yaptığı açıklamada, Suriye-Lübnan sınırında Lübnan askeri istihbaratı tarafından gözaltına alınan Saca el-Duleymi'nin Bağdadi'nin eski eşlerinden biri olduğunu söylemişti. Duleymi ile beraber gözaltına alınan kız çocuğunun ise yapılan DNA testleri sonucu Bağdadi'nin kızı olduğunu açıklamıştı.

Öte yandan, Nusra Cephesi'nin liderlerinden Enes Çerkes ise yine Lübnan ordusu tarafından gözaltına alınan aile üyeleri serbest kalana kadar askerlerin eş ve çocuklarını kaçırma tehdidinde bulunmuş ve rehin askerlerle ilgili pazarlıkları da durdurduğunu açıklamıştı.

Nusra Cephesi, geçen haftada Ali Bazzal'ın hayatına karşılık "terör örgütlerine yardım ve yataklık" suçlamasıyla Lübnan'da tutuklı bulunan Cumana Humeyyid'in serbest bırakılmasını talep etmişti.

Lübnan'ın Suriye sınırındaki Arsal kasabasında ordu birlikleri ve "Suriye'den gelen silahlı gruplar" arasında ağustosta çıkan çatışmaların ardından Nusra Cephesi ve IŞİD militanları, bölgeden aşamalı olarak geri çekilirken, 20'den fazla askeri rehin almış, daha sonra 13'ünü serbest bırakmıştı. Nusra Cephesi, 20 Eylül'de ordunun kendilerine ait bazı noktaları hedef alması üzerine asker Muhammed Hamiyye'yi öldürdüğünü açıklamıştı. Askerlerden Kemal el-Haciri'nin ise 1 Ekim'de Katarlı arabulucular vasıtasıyla Lübnan güvenlik güçlerine teslim edildiği bildirilmişti.

Muhabir: Ayşe Sarıoğlu
Yayınlayan: Eyüphan Kılıç

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler