YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nükleer Silahsızlanma BM'de masaya yatırılıyor
Nükleer Silahsızlanma BM'de masaya yatırılıyor
28 Nisan 2015 04:02
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Yukiya Amano, İran'daki tüm nükleer materyallerin barışçıl amaçlı olduğunu garanti edemeyeceklerini söyledi.

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nın (NPT) 2015 Gözden Geçirme Konferansı, BM Genel Kurulu'nda başladı. Toplantının ilk gününde konuşan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Amano, Kuzey Kore'nin nükleer programı nedeniyle endişe duyduğunu bildirdi.

Ajansın 6 yıldır Kuzey Kore'de inceleme yapamadığını vurgulayan Amano, bu ülkeden BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyarak IAEA ile işbirliğine gitmesini istedi.

İran'ın nükleer programına ilişkin de konuşan Amano, " Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, İran'da deklare edilmemişnükleer materyal ve faaliyet olmadığını teyit edebilecek pozisyonda değil. Bu nedenle İran'daki tüm nükleer materyallerin barışçıl amaçlı olduğuna ilişkin güvence veremiyoruz" dedi.

İran'dan ek protokolleri de uygulamaya geçirmesini isteyen Amano, P5+1 ülkeleri ile İran arasında anlaşma için bu protokollerin çok önemli olduğunu dile getirdi.

Amano, Suriye Hükümeti'ne de çağrı yaparak Deyr ez-Zur ve diğer bazı bölgelerdeki incelemeler için IAEA ile tam işbirliği yapmasını talep etti.

"Nükleer silahlar insanlığa karşı tehdit"

Toplantıda Bağlantısızlar Hareketi (NAM) adına konuşan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise nükleer silah konusunda çifte standart uygulanmasından yakındı.

" Nükleer silahı olan ülkeler bunları imha etme konusunda önemli bir yol katetmiyor" diye konuşan Zarif, aksine bu silahlara sahip bazı ülkelerinnükleer silahlarını daha da geliştirdiğini ve modernize ettiğini savundu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler