YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nükleer silahları  hemen imha edin
Nükleer silahları hemen imha edin
25 Eylül 2009 08:10
BM Güvenlik Zirvesi’nde konuşan Erdoğan, nükleer silahları imha kararı alan 5 üye ülkeye, “hemen imha edin” çağrısı yaptı.

BM Güvenlik Zirvesi’nde konuşan Erdoğan, nükleer silahları imha kararı alan 5 üye ülkeye, “hemen imha edin” çağrısı yaptı. Erdoğan, İsrail’i işaret ederek özellikle Ortadoğu’da kimsenin nükleer silaha sahip olmamasını istedi

Başbakan Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi’nin liderler düzeyinde yapılan ve ABD Başkanı Obama’nın ilk kez başkanlık ettiği zirvede Türkiye’yi temsil eden ilk Başbakan oldu. Erdoğan, nükleer silahsızlanma anlaşmasının oybirliğiyle kabul edildiği zirvede “barışçı amaçlarla” nükleer çalışmaların gerekliliğine işaret etti.

ORTADOĞU’DA SİLAH KALMASIN

Erdoğan, “Biz, kitle imha silahlarına sahip olmanın bu çağda hiçbir ülkeye ilave güvenlik sağlamadığı görüşündeyiz. Türkiye özellikle Ortadoğu’da olmak üzere kitle imha silahlarından arındırılmış bölgeler tesisine yönelik bütün ciddi adımları desteklemektedir” dedi. Erdoğan, özellikle İsrail’in ihlal ettiği 1540 Sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararı’na işaret ederek, “kararın etkin biçimde uygulanmasının” önemine işaret etti.

Erdoğan, nükleer silah sahibi 5 devletin ‘ellerindeki nükleer silahları imha etme anlaşması’na da atıfta bulunarak, bu sözün artık yerine getirilmesini istedi. Erdoğan, “Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın yerini alacak hukuki bağlayıcılığı haiz ikinci bir anlaşma yapılması yolundaki çabaları destekliyoruz’’ dedi.

İRAN SORUNU DİYALOGLA ÇÖZÜLMELİ

Başbakan Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada da İran’ın nükleer programıyla ilgili tartışmalara değinerek, “Komşumuz İran’ın nükleer programı üzerindeki anlaşmazlığın, diyalog yoluyla çözümlenmesi taraftarıyız. Türkiye, tüm ülkelerin barışçıl nükleer enerjiden yararlanma hakkına sahip olduğunu savunur. Diğer taraftan, nükleer silahların yayılmasının dünya barışını tehdit eden bir gelişme olduğunu hatırlatarak, herkesi sorumlu davranmaya çağırıyoruz” dedi.

TAHRAN’DA GÖRÜŞECEĞİZ

Başbakan Erdoğan, ekim sonunda ya da kasımda İran’ı ziyaret edeceğini açıkladı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’la görüşen Erdoğan, İran’ın nükleer programıyla ilgili endişe ve tartışmaları görüşeceklerini söyledi. 

Obama gönül aldı

Koruma krizinin ardından Başbakan Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un yemeğinde ABD Başkanı Obama’nın jestiyle karşılaştı. Salona gelişinde Erdoğan’ın elini sıkarak selamlaşan Obama, yemekte de Ban Ki-Mun’la birlikte ön masaya davet etti. 

Beyaz Saray: Türkler’le konuşup anlaşabildik 

Beyaz Saray, Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama’nın korumaları arasındaki gerginlik ile ilgili olarak Türk delegasyonuyla konuşularak anlaşıldığını bildirdi. Beyaz Saray sözcüsü Mike Hammer “Biz Türk delegasyonu ile bu konuyla ilgili konuştuk ve aramızda anlaştık. Çok sayıda lider bir arada olunca ve bu liderlerin, tek bir yere giriş ve çıkış yaptıkları  sırada bu tür istenmeyen olayların olabileceği konusunda görüş birliğine de  vardık” dedi.

BM sözleşmesini yırtıp başkana attı

Önceki gün BM Genel Kurulu’nda, BM sözleşmesini yırtıp oturum başkanına fırlatarak Güvenlik Konseyi’nde 5 ülkeye veto hakkı verilmesini protesto eden Libya lideri Muammer Kaddafi, Konsey toplantısına da kendisi katılmadı ve büyükelçisini gönderdi. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler