YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nükleer silahlar ne olacak?
NATO toplantısının gündemi Avrupa’daki nükleer silahlardı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton nükleer silahlarının akıbetini açıkladı.
Nükleer silahlar ne olacak?
24 Nisan 2010 / 07:21 Güncelleme: 24 Nisan 2010 / 11:01

Dünya dışişleri bakanları Estonya’nın başkenti Talinn’de önceki gün bir araya geldi . Tallinn’de 27 NATO ülkesi temsilcilerine hitap eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlara ve bunları taşıyan füzelere karşı ittifakın, füze savunma sistemini savunma stratejisinin merkezine yerleştirmesi çağrısında bulundu. Clinton, Türkiye ve bazı Avrupa ülkelerindeki nükleer silahların ancak Rusya’dan da benzer bir adım gelmesi halinde geri çekilebileceğini duyurdu.

ORTAK KARAR ALINSIN

NATO Genel Sekreteri Anders Rasmussen de taktik nükleer silahlar konusunda Washington’a destek verdi. Rasmussen, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, NATO’nun üye ülkelerin güvenliğini sağlamaya devam ederken, mümkün olan en az nükleer güç bulundurması konusunda uzlaşma sağlandığını belirtti. Rasmussen, Avrupa’daki Amerikan nükleer silahların geleceğine ilişkin tek yanlı karar alınmaması konusunda görüş birliği bulunduğunu dile getirdi. Belçika, Almanya, Hollanda, Norveç ve Lüksemburg, Rasmussen’e ortak mektup göndererek, nükleer silahsızlanma konusunun gündeme alınmasını istemişti. ABD’nin Türkiye’deki İncirlik Üssü’nde 90 nükleer bomba bulundurduğu iddia ediliyor.

BOSNA’DA NATO SEViNCi

Türkiye’nin girişimleri sonuç verdi ve NATO dışişleri bakanları, Bosna Hersek’in NATO Üyelik Eylem Planı’na (MAP) dahil edilmesi konusunda anlaştı. NATO’nun Üyelik Eylem Planı, aday ülkeleri üyeliğe hazırlamak için yapmaları gereken siyasi ve ekonomik alanlar ile savunma ve güvenlik alanlarında reformlarla ilgili NATO tavsiye, yardım ve pratik destek programlarını kapsıyor. Kararda büyük katkısı olan Davutoğlu, Bosnalı meslektaşı Sven Alkalaj’la ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, “Bu meseleyi kendi meselemiz olarak takip ettik. Çünkü NATO üyeliği Bosna’nın güvenliğini ve istikrarını garantileyecek en önemli araçlardan biridir” dedi.

KONTROL AFGANLAR’A GEÇİYOR

NATO dışişleri bakanları, Afganistan’da kontrolün Afgan güvenlik güçlerine devrine bu yıl başlanması konusunda uzlaştı. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, 2011 yılında hızlanması beklenen, kontrolün Afgan güçlerine geçişi süreciyle birlikte Afganistan’ın istikrarı ve direnişle mücadelede NATO’nun aktif rolden destekleyici role kayacağını söyledi. Dışişleri bakanlarının Afganistan’da sorumluluğu bu ülke makamlarına devir süreci çerçevesinin ve kararların nasıl ve hangi ilkelere göre alınacağını belirlediğini anlatan Rasmussen, şartlara bakılarak hareket edileceğini kaydetti. Bugün

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler