YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Nükleer müzakerelerin son aşamalarındayız'
'Nükleer müzakerelerin son aşamalarındayız'
19 Mart 2015 18:11
İran Dışişleri Bakanı Zarif, İran ile ABD, Rusya, Fransa, Çin, İngiltere ve Almanya arasında devam eden nükleer müzakerelerde son aşamaya gelindiğini belirtti.

İran devlet televizyonunun haberine göre, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD'li mevkidaşı John Kerry'yle gerçekleştirdiği 6. tur görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamada, "Müzakerelerin son aşamalarındayız. Görüşmeler yoğun bir şekilde devam ediyor. Ortak bir anlayışa varılmasına az kaldı" dedi.

Zarif, Nükleer müzakerelerin ne zamana kadar Lozan kentinde devam edeceği yönündeki soruya "Gerektiği sürece devam edeceğiz" yanıtını verdi.

Zarif ve Kerry 31 Mart'ta varılması planlanan çerçeve anlaşması için İsviçre'nin Lozan kentinde pazartesi günününden bu yana görüşmelerde bulunuyor. Müzakerelerin 20 Mart Cuma gününe kadar sürmesi bekleniyor.

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin daimi beş üyesi ABD, Rusya, Fransa, Çin ve İngiltere ile Almanya'dan oluşan 5+1 ülkeleri arasında yapılan nükleer müzakerelerde daha önce nihai anlaşmaya varılamamış, müzakereler 1 Temmuz 2015 tarihine kadar yeniden uzatılmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler