YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nükleer müzakerelerde varılan anlaşma Netanyahu'yu tutuşturdu
Nükleer müzakerelerde varılan anlaşma Netanyahu'yu tutuşturdu
14 Temmuz 2015 23:17
İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD Başkanı Obama'ya, nükleer müzakerelerde varılan anlaşmadan duyduğu endişeyi iletti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Barack Obama'ya, İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1 grubu) arasında nükleer müzakerelerde varılan anlaşmaya ilişkin endişelerini iletti.

İsrail radyosunda yer alan habere göre, Netanyahu Obama ile yaptığı telefon görüşmesinde, nükleer müzakerelerde varılan anlaşmaya ilişkin endişelerini dile getirerek, bunun İsrail ve tüm dünyanın güvenliğini tehdit ettiğini vurguladı.

Anlaşmanın değinilmeyen iki temel tehlikeyi gündeme getirdiğine işaret eden Netanyahu'nun görüşmede şu ifadelere yer verdiği kaydedildi:

"Bu tehlikelerin ilki, İran'a anlaşmaya 10 ila 15 yıl bağlı kaldıktan sonra ya da Tahran'ın anlaşmayı ihlal kararı alması durumunda nükleer silah temini fırsatı verilmesi. İkinci tehlike ise yüz milyarlarca doların İran'a akması. Bu meblağın bir kısmı, İsrail ve tüm dünyanın güvenliğini tehdit eden terör faaliyetlerini finanse edilebilir."

Netanyahu, İran ile Birleşmiş Milletler'in (BM) beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 ülkeleri arasında nükleer müzakerelerde varılan anlaşmayı sert bir tepki göstererek "tarihi bir hata" olarak nitelendirmişti. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler