YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nükleer kabus korkusu...
Nükleer kabus korkusu...
13 Mart 2011 08:09
8,9 şiddetinde deprem ve ardından dev dalgaların meydana getirdiği tsunamiyle tarihinin en büyük depremini yaşayan Japonya, şimdi de nükleer kabusla karşı karşıya...İkinci bir Çernobil vakasından endişe ediliyor.

Japonya’da deprem ve tsunami felaketi nükleer tesisleri de vurdu. Fukuşima 1’deki patlamada 4 kişi yaralanırken, santraldeki radyoaktivite oranı bir saatte bir yıllık seviyeye ulaştı. Bölgedeki 51 bin kişi tahliye edildi

Yüzyılın en büyük 5. depreminin yaşandığı Japonya’da 8.9’luk felaket ve ardından gelen tsunamide ölü sayısı resmi rakamlara göre 574, yerel kaynaklara göre bin 600’e ulaştı. Ülkenin kuzeydoğusunu süpüren tsunamide 10 bin kişinin kaybolduğu bildirilirken, Fukushima Nükleer Santrali’nde dün sabah saatlerinde patlama meydana geldi. 4 işçinin yaralandığı olayın ardından reaktör çevresinde radyoaktif madde tespit edildi, Fukuşima 2‘de ise radyoaktif sızıntı saptandı. Ülkenin elektrik ihtiyacını 55 nükleer santral karşılarken, 17’si afet bölgesinde yer alıyor.

ERİMEYE KARŞI ÖNLEM ALINDI

Patlamanın ardından santraldeki radyoaktivite oranının bir saatte bir yıllık seviyenin eşiğine gelirken, tesisin 20 kilometre yarı çapı alanındaki bölgede 51 bin kişi tahliye edildi. Hükümet sözcüsü Yuki Edano, nükleer reaksiyon faaliyetin reaktörün içindeki çelik konteynır içinde sürdüğünü söyleyerek, “Bina zarar gördü ama konteynır sağlam. 5 nükleer santralde erime riskine karşı alarmdayız” dedi. Nükleer elektrik santrali yakınında oturanlara iyot tableti dağıtmaya hazırlanılıyor.

SIZINTI OLURSA KIYAMET KOPACAK

Greenpeace durum karşısında Japonlar gibi sakin değil. Kurum, reaktördeki çekirdek erirse felaketin boyutlarının Çernobil’den derin olabileceğini açıkladı. Radyoaktif sızıntıyı değerlendiren Prof. Ahmet Ercan, sızıntının Rusya, Güney ve Kuzey Kore ve Çin’i etkileyeceğini bildirdi. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu ise radyoaktif sızıntının Türkiye’ye ulaşmayacağını söyledi.

Pokemon’un babası da öldü iddiası

Bir zamanların en popüler çizgi filmi olan Pokemon’un yaratıcısı Satoshi Tajiri’nin tsunami felaketinde öldüğü iddia edildi. Resmi kaynaklar çizerin kayıp olduğunu doğruladı. Öte yandan Formula 1 şampiyonu Jenson Button’ın sevgilisi topmodel Jessica Michibata’nın da kayıp olduğu bildirildi.

Kayıp gemi bulundu

Dış basında ajansların kare kare geçtiği,  dev tsunami dalgalarına kapılarak kaybolan iki gemiden biri bulundu. Battığı düşünülen geminin 81 yolcusu sağ olarak kurtarıldı. Japon ordusuna ait kurtarma helikopterlerinin Miyangi açıklarında yerini  tespit ettiği gemideki yolcuları güvenli bölgelere taşıdı.

Evler dağa çıktı, gemiler sokaklarda

Tsunami suları çekildiğinde felaketin büyüklüğü gözler önüne serildi. Kibrit kutuları gibi 6 metrelik dalgalara kapılan evler kayalık alanlara savrulurken, yük ve yolcu gemileriyle tren vagonları sahilden onlarca metre içeriye sürüklendi.                

Yetkililer felaketin mali bilançosunu henüz belirleyemezken, ağır nakliye ve ulaşım araçlarının afet bölgesinden çekilmesinin bile aylar süreceğini bildirdi. Evlerin yüzde 80’inin kullanılamaz hale geldiği bölgede yangınlar sürüyor.

Felaketten 24 saat sonra

Depremden sonra büyüklüğü 6’nın üzerinde 125 artı şok meydana geldi. • Tsunami sularına kapılan 4 yolcu treni hala bulunamadı.  • 215 bin kişi sığınağa yerleştirildi. n  5 eyalette 4 milyon eve su ve elektrik verilemiyor. Japonya okyanusa 2 metre kaydı, 70 santimetre göçtü. Dünyanın ekseni ise 10 santim kaydı.

Deprem raporunda okullar sınıfta kaldı

Meclis Deprem Araştırma Komisyonu’nun geçtiğimiz yıl hazırladığı raporda İstanbul’da 7 şiddetinde deprem beklendiği belirtilirken, okulların acilen güçlendirilmesi istendi. Raporda Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 340 bin derslikten 51 bin dersliğin acilen yıktırılması, 340 bin dersliğin ise yüzde 70’inin güçlendirilmesi görüşünü ilettiği belirtildi. Yine Milli Savunma Bakanlığı’nın 1621 binanın güçlendirilmesi istendi.

TÜRK TEKNESİ RİSKLİ BÖLGEDE

‘Uzaklar’ adlı teknesiyle 1992-97 yılları arasında dünya turu yapan Osman Atasoy, yol arkadaşı Sibel Karasu ile ‘Uzaklar II’ ile yelken açtığı yeni yolculuğunda Güney Amerika’daki Horn Burnu’nu döndü. Çiftin mutluluğuna, Japonya’daki 8.9 büyüklüğündeki deprem ardından meydana gelen tsunami gölge düşürdü. Tsunami alarmı verilen Şili’de bulunan çift, deprem dalgalarından endişe ediyor.

Star

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler