YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Norveç'te kanlı saldırı: 91 ölü
Norveç'te kanlı saldırı: 91 ölü
23 Temmuz 2011 09:12
Norveç'te bombalı ve silahlı saldırılarda ölü sayısı 91'e çıktı.

Norveç'te dün başkent Oslo'da hükümet binalarının bulunduğu bölgeye yapılan bombalı saldırı ile birkaç saat sonra iktidardaki İşçi Partisinin gençlik kampında düzenlenen saldırıda toplam 91 kişi hayatını kaybetti.

Oslo yakınlarında Utoya adasındaki gençlik kampına gece saatlerinde düzenlenen tarihteki en kanlı silahlı saldırılardan birinde, 84 kişinin öldüğü bildirilirken, ağır yaralıların bulunması nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe edildiği kaydediliyor.       

Silahlı saldırıdan önce Başbakanlığın önünde düzenlenen ve 7 kişinin ölümüne yon açan bombalı saldırıyla birlikte Batı Avrupa, 2004'te Madrid'deki 191 kişinin öldüğü saldırıdan sonraki en kanlı terör saldırısıyla karşı karşıya kaldı.

Başbakan Jens Stoltenberg, Oslo'da düzenlediği basın toplantısında, gençlik kampına düzenlenen saldırıya işaret ederek, "Çocukluğumun cenneti dün cehenneme dönüştü" dedi. Stoltenberg, gençliğinde bu adaya sık gittiğini belirtti.

Gençlik kampına polis kıyafeti içinde silahlı saldırıyı düzenledikten sonra yakalanan, aşırı sağ görüşlü olduğu belirtilen Norveçli, Oslo'daki bombalı saldırıdan da sorumlu tutuluyor.

Polis, zanlının adını henüz açıklamazken ulusal yayın kanalı NRK, zanlının 32 yaşındaki Anders Behring Breivik olduğunu duyurdu. Zanlının Oslo'daki evinde polisin gece aramaya yaptığı belirtilirken, Norveç basın yayın organları sarı saçlı ve mavi gözlü zanlının fotoğrafını yayımladı.  

Bir polis yetkilisi zanlının iki saldırıyı da tek başına düzenlediğinin sanıldığını belirterek, katliamın herhangi bir uluslararası terör örgütüyle bağlantısının gözükmediğini söyledi. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler