YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Norveç'ın sınır dışı ettiği çocukları Afganistan kabul etmedi
Norveç'ın sınır dışı ettiği çocukları Afganistan kabul etmedi
16 Şubat 2015 18:35
Afganistan, Norveç'in sınır dışı ettiği bir anne ve iki çocuğunu bu ülkeye geri gönderdi.

Afgan yetkililer, Norveç´te doğan çocukları ile birlikte anneye, eşi olmaksızın Afganistan'a gelmesi ve çocukların Kabil´de hiçbir akrabasının olmamasını gerekçe göstererek ülkeye girişine izin vermedi ve aileyi Norveç´e geri gönderdi.

Afganistan'ın Norveç Büyükelçisi Maniza Bakhtari, Norveçli yetkililer ile konuyu defalarca görüştüklerini ve özellikle ailelerin Afganistan'a iadelerini kabul etmeyeceklerini bildirdiklerini söyledi. 2014 yılında Norveç Adalet Bakanlığı'nın 84 Afgan kökenli ancak Norveç doğumlu çocuk ile ilgili sınırdışı kararı aldığını belirten Bakhtari, konunun devletler nezdinde görüşülmesi için Adalet Bakanlığı'na başvurduklarını ifade etti.

Öte yandan Afganistan'ın iade ettiği anne ve iki çocuğunun Yabancılar Polis Dairesi tarafından bir günlüğüne Mülteci Gözlem Merkezi'nde bekletildikten sonra mültecilerin kaldığı bölgeye yerleştirildiği açıklandı.

Çocukların sınır dışı edilmesine tepkiler

Norveç'te doğmalarına karşın çocukların sınır dışı edilmesine iktidardaki İlerleme Partisi'nin (FRP) koalisyon ortakları Hristiyan Halk Partisi'nden (KRF) sert tepki geldi. Adalet Bakanı Anders Anundsend´e yönelik eleştirilerden bulunan KRF Genel Başkanı Knut Hareide, Bakan'a artık güvenlerinin kalmadığını belirterek şunları söyledi: "Adalet Bakanı, mültecilerle ilgili polise direktif veriyor ancak bu direktifleri meclisten saklıyor. Polis yetkilileri, bakanlığın kendilerinden sınır dışı kararlarında daha sert uygulama yapmasını istiyor ancak kendisi (Adalet Bakanı) bunu önce inkar etti sonra özür dilemek zorunda kaldı. Artık Adalet Bakanı'na güvenimiz kalmadı."

8 yıllık Sol eğilimli hükümetlerden sonra, Eylül 2013 seçimlerinden zaferle çıkan Sağ eğilimli partiler özellikle azınlık ve mülteci konularındaki sert tutumları nedeni ile eleştirilere hedef oluyor.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler