YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nobelli yazarlardan Esed'e mektup
Nobelli yazarlardan Esed'e mektup
11 Aralık 2012 11:50
Fransız Liberation gazetesi, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’i istifaya çağıran mektubun yayımlanması talebinin aydınlardan geldiğini açıkladı.

Fransız Liberation gazetesinde yayımlanan mektupta Orhan Pamuk’un yanı sıra İsrailli yazar David Grossman, İtalyan yazar Claudio Magris, Cezayirli yazar Bualem Sansal, Alman yazar Martin Walser ve Fransız siyaset ve toplum bilimcisi Alfred Grosser’in imzaları bulunuyor.

Mektupta derhal Birleşmiş Milletler temsilcilerinin ülkeye çağrılarak, bloke olan görüşmelere devam edilmesi gerektiği belirtilirken, Cezayir, Irak, Libya, Yemen ve Bahreyn'de yaşananların Suriye'de daha kanlı yaşandığı vurgulanmıştı. Esed’e, “Suriye halkını kurtarmak için istifa et” denilen mektupta, “Rusya ve Çin gibi ülkelerin desteklemesi eylemlerinizi meşru kılmaz ya da korkunçluğunu azaltmaz. Er ya da geç, Suriye veya uluslararası hukuk karşısında bunların cevabını vermek zorunda kalacaksınız” uyarısı yapılmıştı.

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih gibi gidiş sürecinin müzakere edebileceğini ifade edilen mektupta Rusya ya da Çin’in kabul etmemesi durumunda, “Cezayirliler hafızası güçlü kişilerdir. Kahramanları Emir Abdülkadir'e Suriye'nin kucak açtığını unutmadılar" denilmiş ve Cezayir'e gitmesi tavsiye edilmişti.

Mektupta ayrıca, Esed’in istifasının “tek gerçek çözüm yolu” olduğunun altı çizilerek aksi takdirde yaşanacaklar, “İstifa dışında sizin ve ne yazık ki aileniz için tek yol var: Saddam Hüseyin veya Kaddafi gibi ölüm. Ya da Lahey’de sterilize edilmiş bir hücrede müebbet hapis” şeklinde özetlenmişti.


AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler