YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nobel geldi gizem uçtu!
Nobel geldi gizem uçtu!
12 Ekim 2009 08:21
Bu yılki 'Nobel Barış Ödülü'nün ABD Başkanı Barack Obama'ya verilmesinin sarsıntısı sürüyor. ABD ve Avrupa medyası Başkan'a 'Ödülü reddet' çağrısı yaptı. Nobel Komitesi'nin güvenilirliği ve ödülün değeri bile tartışma konusu oldu

ABD Başkanı Barack Obama'nın başkanlığının 9'uncu ayında 'Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmesi tartışma konusu oldu. Komitenin ödül verirken, Obama'nın 'Uluslararası diplomasiyi ve halklar arasındaki işbirliğini güçlendirme yönündeki olağanüstü çabaları'nı gerekçe göstermesi ise tepki çekti.

Obama'nın henüz dünya barışı açısından başarıya imza atmadığına dikkat çeken Telegraph Gazetesi, 'Hiçbir değeri olmayan Nobel Ödülü Başkan'ın gizemini nasıl kaybettiğini ortaya koyuyor' dedi. Ödülün ABD Başkanı'na verilmesinin, gerçekten siyasi uzlaşmazlıkların çözümünde aktif rol alan kişilere zarar vereceği de belirtildi.

10 Aralık'taki törene katılacak
Öte yandan Obama'nın Nobel'i reddetmesi için internet siteleri, gazeteler ve TV'lerde çağrılar başladı. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, 'Başkan, 10 Aralık'taki ödül törenine' katılacak denilmişti.

Adolf Hitler bile aday gösterildi!
Obama'YA Nobel verilmesinin ardından, Nobel Komitesi'nin tartışmalı diğer kararları da gündeme geldi. İşte Nobel tarihinden ilginç notlar:

l 1915 yılında fizik dalında Nobel kazanan Nikola Tesla ve Thomas Edison ödülü reddetmişti.

l Jean-Paul Sartre, ödülün yazarlık rolüne uygun düşmediği, Doktor Zhivago'nun yazarı Boris Pasternak Sovyet baskısı gerekçesiyle Nobel'i reddetmişti.

l İsveçli bir parlamenter, 1939'da ödüle Adolf Hitler'i aday gösterdi ancak tepkiler üzerine geri çekti.

l 1973 yılında ödülün, Vietnamlı lider Le Duc Tho ile ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger arasında paylaştırılması tepkiye neden olunca komitenin iki üyesi istifa etmek zorunda kalmıştı.

İran: Ödül vermek için acele ettiler
İRAN, Barack Obama'ya 'Nobel Barış Ödülü' verilmesini 'erken' buldu. Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, 'Bu konuda karar alınırken acele davranılmış. Ancak ödülün teşvik amacı taşımasına itirazımız yok' dedi.

Kylie'ye verselerdi daha az şaşırırdım
Obama'nın Barış Ödülü'nü almasına en ilginç yorum İngiliz Daily Telegraph gazetesinin köşe yazarı Benedit Brogan'dan geldi. Brogan, 'Ödülü Kylie Minogue'a verseler bu kadar şaşırmazdım' dedi. Avustralyalı şarkıcı, 2007 yılında Nobel Ödül töreni için verilen konserde sahneye çıkmıştı.

ABD medyası: Siyaset kokuyor
Barack Obama'nın 'Nobel Barış Ödülü' almasının ardından, ABD basınında, Başkan'ın ödülü hak edip etmediğini sorgulayan yorumlara yer verildi. CNN televizyonunun internet sitesinde, Obama'nın bu ödülü alacak bir şey yapmadığı savunulurken, yaşananların Nobel'i 'sahte bir ödüle' dönüştürüldüğü ileri sürüldü. İşte ABD basınından örnekler:

l Washington Post: Ödül siyaset kokuyor. Görevine başlayalı daha 9 ay bile olmadan Nobel ödülü verilmesinde Avrupa'nın da etkisi hissediliyor. Komite Obama'yı, 'Avrupa değerlerine yakın bir kişi' olduğu gerekçesiyle böyle bir ödüle layık görmüş olabilir.

l Los Angeles Times: Gazetedeki başyazıda 'Obama'yı başkanlık görevine layık gördük ve onu bir önceki başkana kesinlikle tercih ederiz. Ama başkan olduktan bu kadar kısa süre sonra bu ödülü nasıl hak ettiğini anlamak zor. Nobel Komitesi, sadece Obama'yı utandırmakla kalmadı, ödülün güvenilirliğini de azalttı' denildi.

l Boston Globe: Obama bile ödülü hak ettiğinden emin değil. Cumhuriyetçi eleştirmenler, hatta Başkan'ın yandaşları bile gelişmeden 'dehşete düştü'.

l Time: 'Nobel: Obama'nın ihtiyacı olan son şey' başlıklı yazıda, 'Barışı sağlamak, arzuların dile getirilmesinden çok, ustalıkla alakalı bir şey' ifadesini     kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler