YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nijerya'da kaçırılan kız öğrenciler için kampanya
Nijerya'da kaçırılan kız öğrenciler için kampanya
08 Ekim 2014 20:49
Nijeryalı aktivistler, kızların serbest bırakılması için, kaçırılmalarının 6'ncı ayının dolacağı 14 Ekim'de küresel bir kampanya başlatmaya hazırlanıyor.

Kız öğrencilerin kaçırılmalarının ardından başlatılan ''#BringBackOurGirls/Kızlarımızı geri getirin'' kampanyasını düzenleyen hareket tarafından yapılan açıklamada, Dünya Kız Çocukları Günü olan 11 Ekim'den itibaren tüm dünyaya kızların kaçırılması olayına dikkat çekmek için çalışmalar yaptıkları belirtildi.

Kızların kaçırılmalarının 6'ncı ayı olan 14 Ekim'e kadar dünya genelinde kızların kurtarılması veya serbest bırakılması için etkin şekilde kampanyalar yapılması gerektiğini ifade eden hareket, ''Dünyadaki tüm kızlar için örnek oluşturacak 219 genç kızın eğitim isteği karşılanmaksızın dünya nasıl ilerleyecek? Kişisel güvenlik ve eğitim arasında tercihe zorlanan kız çocukları ve kadınlar için dünyanın hiç bir yerinde çaba göstermiyoruz'' dedi.

Dünya liderlerine, BM'ye, sivil toplum örgütlerine, dini gruplara ve tüm insanlığa kızların kurtarılması için tepkilerini göstererek seslerini yükseltmesi çağrısında bulunan hareket, tüm dünyaya 11-14 ekim tarihlerinde sosyal medya üzerinden hareketlerine destek verilmesi çağrısında bulundu.

Nijerya siyasetinde son dönemlerde en önemli konulardan biri olan kızların kaçırılmasının, Devlet Başkanı Goodluck Jonathan'ın ülkenin 1 Ekim'deki bağımsızlık günü törenindeki konuşmasında yer almaması eleştirilere neden olmuştu.

Boko Haram militanları, 14 Nisan'da Borno eyaletinin Chibok kentinden 250'den fazla kız öğrenciyi kaçırmıştı. Kaçırılan kızlardan 50'den fazlası geri dönerken, 219'unun akıbeti belirlenememişti.

Boko Haram örgütünün liderlerinden Ebubekir Şekau, hapisteki militanları serbest kalana kadar, kaçırılan kız öğrencilerin bırakılmayacağını açıklamıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler