YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nijerya'da isyan eden 59 asker yargılanmaya başladı
Nijerya'da isyan eden 59 asker yargılanmaya başladı
15 Ekim 2014 23:19
Nijerya'da isyan suçundan tutuklanan 59 askerin yargılanmasına başlandı.

Yarbay Ukpe Ukpe, Abuja'daki askeri mahkemede görülen duruşmada askerlerin, Boko Haram'ın eline geçen kuzeydoğudaki Borno eyaletinde bulunan Bullabulin, Damboa ve Yelwa kentlerinde 4 Ağustos'ta düzenlenen operasyonda askeri emirlere uymayarak itiaatsizlik göstermesinin yanısıra, hırsızlık ve askeri disipsinzlik suçlarıyla yargılandığını belirtti.

Askeri mahkeme, 97 askerin aynı suçlamayla tutuklanmasına rağmen, neden bugünkü duruşmada geriye kalanların yargılanmadığını açıklamadı. Mahkeme, 82'si asker, 15'i askeri yetkili olmak üzere 97 kişi hakkında yargılama sürecini başlatmıştı.

Nijerya'nın kuzeybatısında Boko Haram ve ordu arasında devam eden çatışmalarda, bazı askerlerin çatışmalardan kaçtığı veya istihbarat bilgilerini militanlara verdiği iddialar arasında bulunuyor.

Boko Haram örgütü, son beş yıldır Nijerya'nın kuzeyinde şiddet eylemleri düzenliyor. Örgüt, son aylarda Borno, Yobe ve Adamawa eyaletlerinde çok sayıda kent ve kasabanın kontrolünü ele geçirmiş ve buraları "hilafet devletinin" parçası haline getirdiğini ilan etmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler