YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nijerya'da Boko Haram şiddeti  ​
Nijerya'da Boko Haram şiddeti ​
26 Kasım 2015 23:54
Nijerya'nın Bama kentinde en az 35 kişiye ait ceset kalıntıları bulunduğu bildirildi.

Yetkililer, cesetlerin, daha önce Boko Haram örgütünün elinde olan Bama kentinde devam eden rehabilitasyon ve hijyen çalışmaları sırasında bulunduğunu açıkladı.

Nijerya'nın kuzeydoğu eyaleti Borno'nun ikinci büyük kenti Bama 7 ay boyunca Boko Haram örgütünün kontrolünde kaldıktan sonra geçen nisan ayında Nijerya ordusu tarafından örgütün elinden alınmıştı.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, Boko Haram örgütünün yıl sonuna kadar ''kökünün kazınacağı'' sözünü vermiş, fakat bugün Nijerya Hava Kuvvetleri Kriz İletişim Merkezi'nden Tuğgeneral Yusuf Enes yaptığı açıklamada, aralık ayına kadar örgütün ülkeden silinmesinin mümkün olmadığını söylemişti.

Adı yerel Hausa dilinde "Batılı tarzda eğitim yasaktır" anlamına gelen Boko Haram, yaklaşık 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en kalabalık ülkesi Nijerya'nın kuzeyinde 2002 yılında kurulmuştu. 

Örgütün, liderleri Muhammed Yusuf'un 2009'da gözaltındayken ölmesinin ardından başlattığı kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi yaşamını yitirmiş, 2 milyon kişi yerlerinden olmuştu.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler