YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nijerya'da Boko Haram şiddeti
Nijerya'da Boko Haram şiddeti
03 Kasım 2014 23:43
Nijerya'da Boko Haram militanlarının yakında ülkenin kuzeydoğusunu tamamen ele geçirebileceği uyarısında bulunuldu.

Borno eyaletinin Vali Yardımcısı Anna Mustapha, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Boko Haram'a karşı ivedi önlemlerin alınmaması durumunda, militanların ülkenin kuzeydoğusunu tamamen ele geçirebileceğini ve bölgedeki üç eyaletin çok yakında tarih olabileceğini" söyledi.

Anna Mustapha, "Federal hükümet, önümüzdeki üç ay fazladan çaba göstermezse kuzeydoğu eyaletleri varlığını sürdürmeyecek" dedi.

Boko Haram militanları, hükümetin örgütle ateşkes ilan edildiğini açıklamasına rağmen geçen hafta kuzeydoğuda yeni bölgeleri ele geçirdi.

Nijerya hükümeti, geçen ay Boko Haram ile kaçırılan 200'den fazla kız öğrencinin serbest bırakılması koşulunun da yer aldığı ateşkes imzalandığını açıklamıştı ancak cuma günü yayınlanan bir videoda örgütün lideri Ebubekir Şekau olduğunu iddia eden bir kişi ateşkesi yalanlamıştı.

Boko Haram, Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno, Yobe ve Adamawa eyaletlerinde 5 yıldır şiddet eylemleri düzenliyor. Örgütün son 6 aydaki saldırılarında, güvenlik görevlileri dahil olmak üzere yaklaşık 2 bin kişi yaşamını yitirdi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler