YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nijerya'da bir ayda 200 kişi açlıktan öldü
Nijerya'da bir ayda 200 kişi açlıktan öldü
23 Haziran 2016 07:07
Ülkenin kuzeyindeki Bama kentinde Boko Haram'dan kaçanların kaldıkları kampta son bir ayda 200'den fazla kişinin öldüğü belirtildi.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünden yapılan açıklamada Borno eyalet başkenti Maiduguri'nin 70 kilometre kuzeybatısındaki kampta yaklaşık 24 bin kişinin kaldığı belirtildi.

Örgüt yetkililerinin askeri bir konvoyla kampa gittiğine işaret edilen açıklamada, kampta "çok büyük bir insani krizin" yaşandığına dikkat çekildi. 

Açıklamada, kampta kalanların yiyecek ve içme suyunun olmadığı ve son bir ayda 200 kişinin açlık ve susuzluktan öldüğü vurgulandı. 

Boko Haram, Bama kentini 2014'ün eylül ayında kontrolü altına almıştı. Geçen yıl Nijerya ordusunun yeniden ele geçirdiği kentte, binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. 

Boko Haram, yaklaşık 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en kalabalık ülkesi Nijerya'nın kuzeyinde 2002 yılında kuruldu. Örgütün, liderleri Muhammed Yusuf'un 2009'da gözaltındayken ölmesinin ardından başlattığı kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi yaşamını yitirdi, 2 milyon kişi yerlerinden oldu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler