YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
New York’ta polis şiddetine karşı protesto
New York’ta polis şiddetine karşı protesto
16 Ocak 2015 03:20
ABD'de, New York'un Staten Island kentinde bir grup gösterici, geçen temmuzda polis tarafından öldürülen Eric Garner için anma töreni düzenledi.

St. George Feribot Limanı'nda toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, sloganlar atarak Staten Island Polis Merkezi önüne yürüdü. Burada bir süre ''Eric Garner için adalet istiyoruz'' sloganı atan grup, daha sonra yanlarında getirdikleri mumları yakarak, anma töreni yaptı. Garner'ın öldüğü saat olan 16.38'de ellerindeki mumları söndüren göstericiler, olaysız dağıldı.

Staten Island bölgesinde 17 Temmuz'da meydana gelen olayda, 6 çocuk babası Garner, kaçak sigara sattığı gerekçesiyle gözaltına alınmaya çalışılmıştı. Bir grup polis memurunun yardımıyla Daniel Pantaleo adlı polis tarafından boğazı sıkılarak yere yatırılan Garner, hayatını kaybetmişti.

Amatör video kaydındaki görüntülerde, astım hastası Garner'ın, boğazını sıkarak kelepçe takıp gözaltına almaya çalışan polislere ölümünden hemen önce defalarca "nefes alamıyorum" dediği görülmüştü. Yapılan otopside Garner'ın nefes alamadığı için hayatını kaybettiği belirlenmişti. New York'ta jüri 3 Aralık'ta, 43 yaşındaki Garner'ı öldüren polis memurunun yargılanmaması yönünde karar almıştı. 24 Kasım'da ise Ferguson'da, ağustos ayında silahsız siyahi bir genci silahla öldüren polise jüri tarafından takipsizlik kararı verilmesi üzerine ülke genelinde gösteriler düzenlenmişti.

 

AA

 

12:00
 // 1
Bu nasıl bir Barbarlik ya Allahım sen bizi bu tip yönetimlerden koru oradaki masum acı çeken korkan huzursuz halka da sabır ver ve onları bunlardan koru......
16 Ocak 2015 12:00
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler