YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
New York'ta Müslüman Günü Yürüyüşü
New York'ta Müslüman Günü Yürüyüşü
15 Eylül 2014 06:56
New York'ta cadde ortasında kılınan namaz ile başlayan 29. Müslüman Günü Yürüyüşü, tekbir ve dualar eşliğinde gerçekleşti.


ABD'de faaliyet gösteren çok sayıdaki Müslüman grubun ortak düzenlediği etkinlik, trafiğe kapatılan ünlü Madison Caddesi üzerinde kılınan öğle namazının ardından başladı. Türkiye, yürüyüşte az sayıda katılımcıyla temsil edildi. Yürüyüş sırasında Türk bayrağı, Türk Hars Birliği Başkan Danışmanı İbrahim Kurtuluş ve 42 yıldır ABD'de yaşayan emekli modacı Şevkiye Sun tarafından taşındı. ABD'de yaşayan Müslümanlar da bayraklarıyla ülkelerini temsil etti.

Çevrede güvenlik önlemi alan güvenlik birimlerinin birden fazla takımla iştirak ettiği yürüyüşte, atlı polisler izleyicilerden ilgi yoğun gördü. Zor günler geçiren Müslüman ülkelerin problemlerine dikkat çekilen etkinlikte Mısırlı bir grup; ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve ülkelerinde darbe ile göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin canlandırıldığı tiyatral gösteri ile tepkilerini dile getirdi.

Rabia işaretleri yapılan, sloganlar atılan yürüyüşte, darağacına asılan temsili Mısırlı kadın dikkat çekti. Müslümanlarla birlikte yürüyen bir grup Yahudilerin de taşıdıkları dövizlerle Filistin'e yönelik ambargonun bir an önce sona ermesini ve Filistin halkı için adalet istediklerini ifade etti. Etkinliğin ikinci bölümünde, dualar eşliğinde gerçekleşen söyleşilerde ise Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) benimsediği vahşetin Müslümanlıkla bağdaşmayacağının altı çizildi.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler