YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
New York Tımes'in IŞİD projesi
IŞİD tüm hızıyla işgaline devam ederken, dünya gündeminde kalmayı da sürdürüyor.
New York Tımes'in IŞİD projesi
28 Haziran 2014 / 06:40 Güncelleme: 30 Haziran 2014 / 01:05

Amerika'nın ünlü gazetesi The New York Times'ın bugün gündemine aldığı haberde IŞİD'in amaçlarına, yayılmak istediği toprak sınırlarına ve Suriye ile Irak arasında 'halifelik' kurmak istediğine değinildi.

İşte The New York Times'ın haberinden önemli başlıklar:

Suriye ve Irak'ın sınırları nasıl evrim geçirdi?

Irak ve Suriye'deki İslam devletleri, kökenleri Osmanlı İmparatorluğu ve Birinci Dünya Savaşı sonrası diplomaside oluşan sınırların ötesinde kendi sünni devletlerini kurmaya çalışıyorlar.

harita-002.jpg

Osmanlı İmparatorluğu: Birinci Dünya Savaşı öncesi, Orta Doğu, Osmanlı İmparatorluğu altında birkaç idari illere bölünmüştü. Modern Irak, kabaca Musul, Bağdat ve Basra'dan oluşan Osmanlı illeriydi.

Hangi şehirler IŞİD'in kontrolünde?

IŞİD, geçen yıl Suriye'nin önemli bölümünü işgal eden ve son zamanlarda ise Irak'ta, Irak İslam Devleti'nin geniş alanlarını ele geçirerek, Suriye'nin birçok ülkeden daha fazla topraklarını kontrol eden ve şimdi dünyanın en güçlü mücahit grubu olan El-Kaide'ye rakip. Grup, 10 Haziran'da Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u ele geçirdi.

Irak hükümeti tüm batı sınır geçişlerinin kontrolünü kaybediyor

Cuma günü ve peş peşe başlayarak IŞİD savaşçıları, Kaim, Waleed ve Trebil'de batı sınır geçişlerini yakaladı.

Bağdat'ın mahallelerinde mezhepsel şiddet sonuçları

Bağdat Irak'ın Amerikan işgalinden ayrılalı yıllar oldu. Şehrin birçok karışık mahalleleri, dini ve etnik bölünmelerle enkazın içine yerleşti.

Bajii petrol rafinerisi için savaş

Alınan bilgilere göre; sünni aşırılar bir hafta boyunca Irak Ordusuyla çarpıştıktan sonra 18 Haziran'da Irak'ın en büyük petrol rafinerisini ele geçirdi. Ancak yetkililerin raporlarına göre, durum tartışmalı ve belirsizliğini koruyor. İşçiler tahliye edildi ve Bağdat dahil olmak üzere 11 farklı ilde, yurt içi petrol tüketimi için petrol sağlayan tesis kapatıldı.

Bağdat'a tecavüz

10 Haziran'da Musul'u ele geçirmenin yanı sıra, Irak ve Suriye'de İslam Devleti'ne yakın sermayeye daha da yakınlaşılıyor. Güney ana karayolu boyunca kasabalar saldırıya uğramıştır.

Militanlar ne istiyor? Suriye ve Irak arasında halifelik

İran ile doğu sınırına, Irak genelinde batı Suriye'ye uzanan Irak ve Suriye'deki İslam Devleti bir halifelik kurmak için söz  verdi.

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

halidetonga@kanalahaber.com

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler