YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
New York Fed Başkanı Dudley'den faiz açıklaması
New York Fed Başkanı Dudley'den faiz açıklaması
15 Ekim 2015 23:10
New York Fed Başkanı Dudley, ekonominin normal trendin üzerinde büyümeye ve işsizlik oranının düşmeye devam etmesi halinde faizlerin bu yıl sonunda artırılabileceğini söyledi.

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Başkanı William Dudley, faizlerin, ekonominin normal trendin üzerinde büyümeye ve işsizlik oranının düşmeye devam etmesi halinde bu yıl sonunda artırabileceğini söyledi. 

Başkent Washington'da bulunan Brookings Enstitisü'nde düzenlenen bir panele katılan Dudley, son açıklanan verilerin ABD ekonomisinin yavaşladığına işaret etmesine karşın ilk faiz artışına yıl sonunda gidilebileceğini belirtti.

Dudley, eylüle ilişkin istihdam ve perakende satışlar verilerinin hayal kırıklığı yarattığına işaret ederken, "Ancak, bunu çok abartmak istemiyorum. ABD ekonomisinin gayet iyi gittiğini düşünüyorum" dedi. 

Bu noktada, "Ekonominin normalin üzerinde büyümeye ve işsizlik oranının düşmeye devam etmesi, Fed'e enflasyonun yükseleceğine dair "makul güven" sağlayacak. Bu faiz oranlarının bu yıl bitmeden artırılmasını mümkün kılabilir" değerlendirmesini yapan Dudley, Fed'in faiz artırımı konusunda elinden geldiğince şeffaf olduğunu vurgulayarak, "Şu an neyin açık olmadığını gerçekten anlayamıyorum" ifadelerini kullandı. 

"Şaka mı yapıyorsun? Fed'in ne yaptığını kimse bilmiyor"

Panelin diğer katılımcısı Stanford Üniversitesi Ekonomi Profesörü John Taylor ise Dudley'e "Şaka mı yapıyorsun? Fed'in ne yaptığını kimse bilmiyor" diyerek çıkıştı. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler