YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Netenyahu'dan Erdoğan'a tebrik
Netenyahu'dan Erdoğan'a tebrik
22 Haziran 2011 11:49
Netanyahu'dan Erdoğan'a yüzde 50 tebriği...
İsrail Başbakanı Netanyahu, seçim zaferi dolayısıyla Başbakan Erdoğan'a tebrik mektubu gönderdi. Netanyahu mesajında iki ülke arasındaki işbirliğini yeniden tesis etme temennisini iletti. Haaretz gazetesi de İsrailli ve Türk yetkililerin, iki ülke arasında gerilen ilişkileri yeniden rayına sokmak için gizli görüşmeler yaptığını iddia etti.

-Uzun süredir gerginlik yaşanan Türkiye-İsrail ilişkilerinde ilk yumuşama mesajı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan geldi. 12 Haziran'daki seçimde AK Parti'nin yüzde 50 oy ile seçimlerden galip çıkmasından sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir tebrik mektubu gönderen Netanyahu birlikte çalışma arzusunu iletti. Netanyahu mektubunda, "Hükümetim, ülkelerimiz arasındaki konulara çözüm bulmak, işbirliğimizi yeniden tesis etmek ümidi ve halklarımız arasında nesillerdir devam eden dostluk ruhunu yenilemek için yeni Türk hükümeti ile çalışmaktan büyük mutluluk duyacak." ifadelerine yer verdi. Seçimlerden sonra İsrail Parlamentosu Knesset de bir mesaj yayınlayarak, Erdoğan'ın zaferini tebrik etmişti.

İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesi ise İsrailli ve Türk yetkililerin, iki ülke arasında gerilen ilişkilerini yeniden rayına sokmak için gizli görüşmeler yaptığını iddia etti. Habere göre ABD'nin de destek verdiği müzakereler; İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu adına bir yetkili ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu arasında yapılıyor. Gazete, Sinirlioğlu'nu 'İsrail'le ilişkilerin tamir edilmesinin güçlü destekçilerinden' şeklinde tanımladı. Gazete, müzakerelerin diğer ayağının ise BM'deki Mavi Marmara soruşturma panelinin İsrailli üyesi Yosef Ciechanover ile Türk üyesi Özdem Sanberk arasında sürdüğünü yazdı. İkilinin aylardır İsrail ile Türkiye arasında mesaj alışverişini gerçekleştirdiği ve krizin sona ermesi için gayret gösterdikleri belirtildi. Haber hakkında yorum yapmaktan kaçınan Türk diplomatik kaynakları ise, "İddiaları doğrulama veya yalanlama durumunda değiliz. Ancak aynı komisyonda bulunan Sanberk ve Ciechanover'in görüşmeleri gayet normal." değerlendirmesinde bulundu.

Haaretz, ABD yönetiminin de üst düzey Türk yetkililerle Gazze filosuna engel olunması için görüştüğünü, bu temaslar sırasında İsrail'le ilişkilerin iyileştirilmesi konusunun da gündeme geldiğini savundu. Gazeteye açıklama yapan yetkililer, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu'nu cumartesi günü aradığını ve İHH'nın, Mavi Marmara gemisinin önümüzdeki haftalarda Gazze'ye gitmesi beklenen filoya katılmayacağını açıklamasından duyduğu memnuniyeti belirttiğini aktardı. Gazete, Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan bir kaynak ile bir Amerikalı yetkilinin teması doğruladığını, İsrail tarafının ise yorum yapmadığını yazdı.

İSRAİL HÜKÜMETİ ÖZRü TARTIŞIYOR

Türkiye'nin Mavi Marmara katliamı sebebiyle İsrail'den özür ve tazminat talepleri henüz karşılanmış değil. İsrail Başbakanı Netanyahu, geçtiğimiz hafta bazı bakanlarla birlikte Gazze filosu ve Türkiye ile ilişkiler konusunu ele almıştı. Haaretz'e göre bu toplantıda İsrail'in Türkiye'den 'özür' mü dileyeceği yoksa sadece 'üzüntüsünü' mü bildireceği üzerinde duruldu. Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenebileceği belirtilirken, buna karşılık ailelerin bu işin peşini bırakmasının istenebileceği kaydediliyor.

Haaretz'e göre ilişkileri normalleştirmek için daha önce de iki girişim oldu. Aralık ayında İsrail'deki orman yangınlarının söndürülmesine yardımcı olmak için Türk uçağı gönderilmişti. Bu süreçte Ciechanover ve Sanberk arasındaki müzakerelerde kısmen mutabakat sağlandı. Fakat Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Türkiye'den özür dilenmesine karşı çıktı ve görüşmeler tıkandı. İkinci girişim ise iki ay önce sonuçsuz kaldı.

Habere göre, BM soruşturma panelinin temmuz ayında yayınlayacağı raporu her iki ülke de fırsat olarak görüyor. Panelin üyeleri Ciechanover ve Sanberk, raporun yayınlanmasıyla Mavi Marmara konusunun artık geride kalacağını ümit ediyor. Birkaç hafta önce tamamlanan taslak rapor üzerindeki anlaşmazlıkların, raporun yayınlanmasını geciktirdiği belirtiliyor. İsrail ve Türkiye'nin, raporun temmuz ayı başında yayınlanmasına onay vermesi ise pürüzlerin giderildiği şeklinde yorumlanıyor. Seçimlerin ardından Başbakan Erdoğan'ın, Türkiye'nin talepleri konusunda daha esnek davranabileceği beklentisi ise İsrail'i umutlandırıyor.

Suriye'deki olaylar etkili oldu

Şam yönetiminin, ülkedeki son olayların çözümü ile ilgili Türk taleplerini reddetmesi ve İran'a yanaşması da Tel Aviv-Ankara yakınlaşmasının diğer sebebi olarak gösteriliyor. Haaretz'e konuşan üst düzey bir Türk diplomat, "Suriye'deki durum hem Türkiye hem de İsrail için büyük problem oluşturuyor. Bu yüzden İsrail'in, aramızdaki sorunları çözmekte büyük çıkarı var." dedi. Haaretz gazetesi; Bakan Davutoğlu'nun İHH'ya, Gazze filosuna katılma kararını gözden geçirme çağrısı yapması ve Mavi Marmara'nın filo dışı kalmasını ve Netanyahu'nun Türkiye ile ilişkileri geliştirmekten memnun olacakları açıklamasını iki ülke arasında son dönemde yapılan jestler olarak tanımladı. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler