YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Netenyahu hesabını iyi yap'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Başkanı Netenyahu'ya seslenerek 'Hesabını iyi yap' dedi.
'Netenyahu hesabını iyi yap'
18 Kasım 2012 / 13:26 Güncelleme: 18 Kasım 2012 / 13:44

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir asır önce bölgenin kardeş ülkelerinin, kardeş halklarının arasına çizilen yapay bariyerlerin tek tek ortadan kalktığını belirterek, ''Bölgede kardeşler artık hasretle kucaklaşıyor, özlem gideriyor. Bir asırlık ayrılık artık sona eriyor. Dün Kahire Üniversitesi'nde binlerce gencimizle, Mısır entelektüeliyle buluştuğumuz o toplantıda ben bu havayı gördüm, bu hasretin giderildiğini gördüm ve bununla birlikte inanıyorum ki yeniden o Tahrir'de başlayan bahar, ilkbahar olarak kalacaktır ve inşallah bir daha sonbahar olmayacaktır'' dedi.

Erdoğan, ''Netenyahu'ya sesleniyorum; şu anda 2008 yılında değiliz, 2012 yılındayız. Bilesin ki 2012'nin şartları 2008'in şatları gibi değildir. Hesabını iyi yap'' dedi.

İŞTE SATIRBAŞLARI

''İsrail çocuklara acımaz. İşte dün İsmail Haniye kardeşimizin kucağındaki yavruyu gördünüz. Onlar dokuz aylık yavruları vuracak kadar acımasızdır. Cumhurbaşkanlarına malum Davos'ta da söylemiştim. 'Siz çocukları öldürmeyi gayet iyi bilirsiniz. Siz orantısız güç kullanmayı gayet iyi bilirsiniz. Çünkü sizde adalet diye bir şey yoktur. İnsaf diye bir şey yoktur. Siz zulmederek, ezerek yükselmeyi hep kendinize ideal edinmişsinizdir'. Ve şimdi bunu periyodik olarak yapıyorlar'' dedi.

 ''İsrail yönetimine de sesleniyorum, Gazze'ye de sesleniyorum. Öncelikle ateşkes, süratle ve bunun 24 saat içerisinde sağlanması gerekir. Bunu uzatmak her iki tarafa da hiçbir şey kazandırmaz. İkincisi, yine söylüyorum, artık 2008'in şartları yok. Bugünkü şartlar çok farklı. Üçüncüsü, diyorum ki kademeli olarak uygulanan bu ambargolar kaldırılmalıdır ki bölgeye bir rahatlama gelsin ve süratle de 90 gün içinde bu görüşmelerin başlatılmasında fayda görüyorum. Bu adımların atılması lazım ve bu sürecin başlatılması lazım. Tekrar tekrar, artık bu anlaşmalar yapboz tahtasına dönmesin. Artık puzzle oynamayı bırakalım'' dedi.


''Biz adalet istiyoruz. Biz diyoruz ki, eşzamanlı olarak ateş durdurulsun istediğimiz bu. Eşzamanlı olarak ateş durdurulsun. Ve İsrail durdurmayacak Gazze durduracak. Böyle bir adaletsizlik olabilir mi  Böyle bir anlayış, böyle bir yaklaşım olabilir mi  İşte mesele bunun karşısında dik durmak'' dedi.

''Ben Arap Ligi'ne de sesleniyorum sizin sesiniz ne zaman çıkacak diyorum. Ne zaman  Yani oturacağız yemekleri yiyeceğiz, sohbetleri yapacağız e ondan sonra dağılacağız. Bunun ne anlamı var  Aynı şeyi tabi İslam İşbirliği Teşkilatı'na da sesleniyorum. Siz ne yapıyorsunuz  Kendilerine bunları hep söylediğimiz için burada söylüyorum.İlk defa burada söylemiyorum. Onun için bu kurumların, kuruluşların reforme edilmesi şart.Bu iş böyle yürümez'' dedi.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler