YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Netanyahu'ya kendi askerinden şok mektup
İsrail ordusunun elit birimlerinden birinde görevli 43 yedek asker, Başbakan Netanyahu'ya mektup göndererek, İsrail'in işgal edilen topraklarda Filistinlilere yönelik hak ihlâllerinde yer almak istemediklerini belirtti.
Netanyahu'ya kendi askerinden şok mektup
14 Eylül 2014 / 23:20 Güncelleme: 15 Eylül 2014 / 09:16

İsrail ordusunun elit birimlerinden birinde görevli 43 yedek asker, Başbakan Netanyahu'ya mektup göndererek, İsrail'in işgal edilen topraklarda Filistinlilere yönelik hak ihlâllerinde yer almak istemediklerini belirtti.

43 yedek İsrail askeri aynı kınama mektubunu Genelkurmay ve İstihbarat başkanlarına da gönderdi. Askerler masum insanlara zarar verecek herhangi bir girişimin içinde olmak istemediklerini ifade etti.

Yedek askerlerin mektubunda, "Biz geçmişte ve şimdi orduda görev yapan yedek askerler olarak ilân ediyoruz ki, Filistinlileri hedef alan herhangi bir eylemin içinde olmayı ve işgal edilen bölgelerde askeri kontrolü derinleştirmenin bir aracı olmayı reddediyoruz. Şiddete dahil olan ve olmayan Filistinliler arasında bir fark gözetilmiyor. Milyonlarca insanın haklarını inkâr ederek temiz bir vicdan içinde bu sisteme hizmet etmeye devam edemeyiz" ifadeleri yer aldı.

Diğer askerlere çağrı

Askerler diğer tüm askerlere kendilerine katılma çağrısı yaptı. 43 asker, "İsrail vatandaşlarıyla birlikte diğer tüm askerleri, bu adalet dışı eylemlere karşı tavırlarını ortaya koymaya ve bu eylemlerin sona ermesi için harekete geçmeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Mektup İsrail ve Hamas arasında varılan kalıcı ateşkesten üç haftadan daha kısa bir süre sonra yayınlandı. 51 gün süren İsrail saldırılarında büyük çoğunluğu sivil 2 bin 150'den fazla Filistinli hayatını kaybetmiş, 10 binden fazla kişi de yaralanmıştı.
İnsan Hakları İzleme örgütü İsrail'i bazı saldırılarında savaş suçu işlemekle suçlamıştı. İsrail ise içinde evlerinden olan Filistinlilerin kaldığı BM okuluna yapılan saldırı da dahil olmak üzere birkaç saldırı hakkında soruşturma açtığını duyurmuştu.

En iyi askeri birliklerden biri

43 askerin görev yaptığı 8200 nolu askeri birlik İsrail'in en en iyi ve elit askeleri gruplarından birini oluşturuyor. Askeri grubun görevi, gözetim, iletişim ve bilgilerin istihbarat birimiyle paylaşılmasını içeriyor.

Söz konusu askeri birlikte görev yapmış eski bir komutan olan Tuğgeneral Hanan Gefen, mektubu yazan askerleri kendilerine duyulan güveni ayaklar altına almakla suçladı.

Gefen, "Bunun gerçek olduğunu düşünüdüğümüzde onların komutanı olsaydım, onları yargılatır ve hapis cezası almalarını talep eder ve askeri birlikten atılmalarını sağlardım" diye konuştu.

 

AL JAZEERA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler