YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Netanyahu'ya istifa şoku
Netanyahu'ya istifa şoku
10 Kasım 2014 08:15
Çevre Bakanı Amir Peretz, Başbakan Netanyahu'yu diplomatik, ekonomik ve sosyal depreme neden olmakla suçlayıp görevinden istifa etti.

İsrail askerlerinin geçtiğimiz çarşamba günü Mescid-i Aksa'ya düzenlediği gaz bombalı baskının yarattığı gerginlik sürerken, Benyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon da çatırdamaya başladı.

Ülke siyasetinin en önemli isimlerinden, sol kökenli Çevre Bakanı Amir Peretz, Netanyahu'yu sorumsuzlukla suçlayarak görevinden istifa etti. Peretz, Netanyahu'nun uyguladığı politikaların İsrail'de diplomatik, sosyal ve ekonomik depremlere yol açtığını açıkladı.

Koalisyon hükümetine katılmadan önce İsrail'in en güçlü işçi birliği Histadrut'un başkanlığını da yapan Amir Peretz, Filistin'le barış sürecinin de savunucularından biriydi. Peretz, hükümette görevli olduğu dönem boyunca, Filistin'le barış görüşmelerinin ilerlemesi yönünde yaptığı açıklamalarla dikkat çekmişti.

Gazze'de törenler iptal

Filistin'deki en büyük iki siyasal hareket olan Hamas'la El Fetih arasındaki gerginlik de devam ediyor. Cuma sabahı, El Fetih yöneticilerinin Gazze'deki evleri kundaklanmış, olaydan Hamas sorumlu tutulmuştu. El Fetih, dün de efsanevi lider Yaser Arafat'ın 10'uncu ölüm yıldönümü nedeniyle Gazze'de düzenlemeyi planladığı törenleri iptal etti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler