YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Netanyahu'nun "Yahudi" şartı
Netanyahu'nun "Yahudi" şartı
12 Ekim 2010 08:49
İsrail Parlamentosu'nda konuşan başbakan Netanyahu, "Filistin, İsrail'i Yahudi halkının ana vatanı olarak kabul ederse Yahudi yerleşim birimi inşaatlarını durdururum"dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Yahudi yerleşim birimi inşaatlarının durdurulmasına karşılık, İsrail'in Yahudi devleti olarak tanınması şartını getirdi.

İsrail Parlamentosu'nun 18. Dönem açılışının 3. Oturumunda konuşan Netanyahu, "Eğer Filistin yönetimi, açık bir şekilde İsrail'i Yahudi halkının ana vatanı olarak tanıdıklarını duyurursa ben de kabinemi toplayarak Yahudi yerleşim birimi inşaatlarını durdurmasını isteyeceğim" dedi. Netanyahu Filistinlilerden devletlerini tanımalarına karşılık kendilerinin de bir tanınma beklediklerini söyledi. Bunun bir şart olmadığını, ancak güven inşa etme adımı olduğunu öne süren Netanyahu, "Çünkü geçtiğimiz son 10 yılda İsrail halkı Filistinlilere olan güvenini kaybetti" dedi.

Filistinlilerin, Yahudi yerleşim birimi inşaatlarının dondurulduğu 10 aylık süreyi boşa geçirdiklerini idda eden Netanyahu, "Umarım onların yerleşim birimi inşaatlarını dondurma talepleri tavizlerden kaçmak için bir oyun değildir" diye konuştu. Netanyahu, İsrail'in tüm vatandaşlarına eşit davranan mükemmel bir demokrasi örneği olduğunu savundu. İsrail'in Yahudi devleti olarak tanınmasının önemine işaret eden Netanyahu, ülkenin kurucusu David Ben-Gurion'un "İsrail Yahudiler içindir, sadece Yahudilerin de olduğu bir ülke değildir" tanımlamasına vurgu yaptı.

Filistinli Sözcü Nebil Ebu Rudeyne ise, Filistinlilerin mevcut şartını tekrarlayarak, barış görüşmeleri için Yahudi yerleşim birimi inşaatlarının durdurulması gerektiğini bildirdi.

İsrail kabinesi, pazar günü ezici bir çoğunlukla İsrail vatandaşlığına geçmek isteyenlerin, 'İsrail'i Yahudi devleti' kimliği üzerine sadakat yemini etmeleri şartını getirmişti. Netanyahu'yu sert bir dille eleştiren muhalefetteki Kadima Partisi Lideri Tzipi Livni ise, Başbakan'ın koalisyonu bozmamak için tavizler verdiğini öne sürdü. Livni, İsrail'in yeni politikalarıyla dünyada gittikçe yalnızlaştığını ve dostlarını kaybettiğinin de altını çizdi.

Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler