YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Netanyahu'nun harcamaları tepki çekiyor
Netanyahu'nun harcamaları tepki çekiyor
15 Mayıs 2013 11:51
İsrail hükümeti, bütçe açığını kapatmak için kemer sıkma önlemlerini arttırırken, Başbakan Benyamin Netanyahu'nun pahalı yaşam tarzı İsrail medyasında eleştirilerin odağına yerleşti.

Netanyahu'nun kişisel harcamaları için bütçeden tahsis edilen payın 2009 yılında göreve gelmesinden itibaren yüzde 80 artışla geçen yıl 905 bin dolara ulaşması, İsrail medyasında eleştirildi.

Bir insan hakları kuruluşunun, bilgi edinme yasası çerçevesinde yaptığı başvuru üzerine açıklanan verilere göre, Netanyahu'nun yemek, temizlik, mobilya, giyim, kişisel bakım ve ev giderleri için yaptığı harcamalar son dört yılda iki katına çıktı. Sözkonusu veriler, İsrail kamuoyu ve siyaset çevrelerinde tartışmalara yol açarken, Başbakan Netanyahu'nun, İngiltere eski Başbakanı Margaret Thatcher'ın cenaze törenine giderken 5 saatlik uçuş için uçağına 127 bin dolarlık yatak yaptırdığı haberleri tepkilere yol açtı.

Geçen aylarda, Başbakan Netanyahu'nun dondurmaya yılda 2 bin 700 dolar harcadığının ortaya çıkması da eleştirilmiş ve kamuoyunun tepkisi üzerine Netanyahu, bu tattan vazgeçmek zorunda kalmıştı.

Lüks hayat tarzına tepki

Ocak ayında yapılan genel seçimler ekonomi odaklı kampanyalar üzerinden yapılırken Netanyahu, "sokaktaki İsrail vatandaşının hayatına uzak, lüks bir yaşam tarzı sürdürmekle" suçlandı.

Son olarak Yediot Ahronot gazetesinin tecrübeli politika muhabiri Shimon Shiffer'in, Başbakan ve eşi Sara'nın yurtdışı seyahatlerine bir kuaför ve makyözün eşlik ettiği yönündeki iddiası da Netanyahu'nun "müsrif"harcamalarına duyulan tepkiyi arttırdı.

Netanyahu'nun antika tutkusu tartışılan diğer başlıklar arasında yer alıyor. Başbakanın, Kudüs'teki resmi konutun yanı sıra yine Kudüs'te kendisine ait şahsi dairesi ve Caesera isimli sahil kasabasında bir villası bulunuyor.

Öte yandan Başbakan'ın eşi Sara da çalışanlarına kötü davranması, pahalı zevkleri ve deniz aşırı seyahatlerde kocasına eşlik etmekte ısrarıyla gündeme geliyor.

İsrail'de başbakanlığa ait uçak bulunmuyor. Başbakan seyahate çıkacağı zaman uçak kiralamak zorunda kalıyor. Bazı gözlemciler, resmi seyahatler için başbakana özel uçak alınmasının uzun vadede daha düşük maliyetli olacağını savunuyor.

Pazartesi günü onaylanan yeni bütçede gelir ve gayri menkul vergileri arttırılırken, ailelere ödenen katkılar ve sağlık yardımları kesildi. Ayrıca, tütün, alkol ve lüks mallara ilave vergiler getirildi. Bu durum da halkın tepkisine neden oluyor.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler