YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Netanyahu'dan Mescid-i Aksa yasağı
Netanyahu'dan Mescid-i Aksa yasağı
08 Ekim 2015 20:34
İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail parlamentosu Knesset üyesi milletvekilleri ve bakanların Mescid-i Aksa'ya girmelerini yasakladı.

srail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, İsrail parlamentosu Knesset üyesi milletvekilleri ve bakanların Mescid-i Aksa'ya girmelerini yasakladığı bildirildi.

İsrail yerel basınında yer alan haberlerde, Netanyahu'nun, İsrail polisine Knesset üyesi Yahudi milletvekilleri ve bakanların Mescid-i Aksa'ya girmelerini engelleme talimatı verdiği belirtildi.

İsrail'in Kanal 2 televizyonunun haberinde, kararın, Kudüs'te son günlerde yaşanan gerginlik nedeniyle alındığı kaydedildi.

İsrail polisinden bazı kaynaklar ise kararın henüz kendilerine ulaşmadığını aktardı.

"Netanyahu'nun kararının hiçbir değeri yok"

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise yaptığı yazılı açıklamada, Netanyahu'nun, Knesset üyesi Yahudi milletvekilleri ve bakanların Mescid-i Aksa'ya girmelerini yasaklama kararının hiçbir değerinin olmadığını, Yahudi yerleşimcilerin de girişlerinin engellenmesinin zorunlu olduğunu kaydetti.

Ebu Zuhri, İsrail'in her türlü Yahudileştirme icraatlarını sonlandırmasını ve tüm Müslümanlara Mescid-i Aksa'ya özgürce girme imkanı sağlanmasını talep etti.

İsrail'in, çok sayıda İsrail okulunu kapatmasının, Filistin halkının ayaklanması karşısında aciz ve başarısız kaldığı anlamına geldiğini bildiren Ebu Zuhri, Batı Şeria ve Kudüs'teki Filistinli gençlere, İsrail'in cinayetleri ve ihlallerine karşı koymaya devam etme çağrısında bulundu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler