YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Netanyahu'dan Kudüs için yeni emir!
Netanyahu'dan Kudüs için yeni emir!
07 Kasım 2014 19:30
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Doğu Kudüs'te yaşayan ve İsraillilere saldırı düzenleyen Filistinlilerin evlerini yıkma kararı verdi.

Karar, Çarşamba günü Kudüs'te arabalı saldırı sonucu ağır yaralanan İsrail vatandaşının ölmesinin ardından alındı.

Konuyla ilgili AFP Haber Ajansı'na bilgi veren İsrail hükümetinden bir yetkili "Dün akşam güvenlikten sorumlu yetkililerle, Kudüs'teki gerilimi azaltmak için alabileceğimiz tedbirleri konuştuk. Bu tedbirlerin arasında teröristlerin evlerinin mühürlenmesi veya yıkılması önerisi de vardı. Bu öneri kabul edildi" dedi.

Yetkili, bu tedbirin hayata geçirilmesi için Adalet Bakanlığı'ndan resmi onay almaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Kudüs'te tansiyon düşmüyor

Kudüs'te Çarşamba günü tramvay durağında bekleyen kişilerin üzerine araç sürülmüş, olayda bir kişi ölmüş ve sekiz kişi yaralanmıştı. Olayda ağır yaralanan bir İsrailli de bugün hayatını kaybetti.

22 Ekim'de ise bir kişi motosikletini tramvay durağına sürmüş, bir bebek ve bir kadın ölmüştü. Bu kişi daha sonra polis tarafından öldürülmüştü.

Daha önceki saldırılara destek veren Hamas, son saldırıyı üstlendi ve "Bunun İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yaptığı müdahalenin intikamı olduğunu" söyledi.

Mescid-i Aksa gerginliği

Yahudilerin Mescid-i Aksa'da daha fazla ibadet etmesi için yürütülen kampanyanın önemli isimlerinden Haham Yehuda Glick'in silahlı saldırıya uğramasının ardından, sağ görüşlü Yahudiler hem kendileri hem de Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilen mekanı ziyaret etmeyi planlıyordu.

Filistinliler bunun bir provokasyon olduğunu belirterek protestolarda bulundu.

Filistinli protestocular ile İsrail polisi arasında çatışmalar yaşandı, polis eylemcilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Olaylar nedeniyle Mescid-i Aksa'nın geçici olarak kapatılması tansiyonu artırdı. Kutsal mekan bir süre kapalı kalmasının ardından sınırlı olarak kullanıma açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta yaptığı bir basın toplantısında, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ile İsrail'in Mescid-i Aksa saldırısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşıyacaklarını söylemişti.

23:44
 // DEVLET-İ EBEDİ MÜDDET
Ey israil devleti;neden ateşle oynayarak hem halkını hem devletini tehlikeye atıyorsun?unutmaki ortadoğu ve asyanın çoğunluğu müslüman dünyası ve denizidir.yoksa elindeki nükleer silahlara mı güveniyorsun?fakat unutmaki elindeki nükleer silahlardan yüzlercesi PAKİSTAN'da da mevcut,U-235 ve plütonyum-239 model 5 ila 20 kiloton gücünde B-61 A1-A3 taktik balistik nükleer silahların satıh ve satıh üstü patlama değerlerini ölçmek istemezsiniz herhalde...!!! 22000 km'lik bir ülkeyi ne hale getirebileceğini tahmin edebilir misiniz?!?!! bütün yahudiler MESCİD-İ AKSA'nın gazabına uğrayıp ikinci bir holoskop(soykırım) yaşamak zorunda kalmasınlar...!!!...
07 Kasım 2014 23:44
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler