YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Netanyahu, silahsız 'Filistin Devleti'ni TANIDI!
Filistin'in de İsrail'i Yahudi halkının devleti olarak tanımasını istedi
Netanyahu, silahsız 'Filistin Devleti'ni TANIDI!
14 Haziran 2009 / 21:48 Güncelleme: 14 Haziran 2009 / 00:00

İsrail Başbakanı Netanyahu, Ortadoğu'da silahsız bir Filistin Devleti'ni kabul ettiklerini açıkladı.


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, silahdan arındırılmış bir Filistin devletini kabul edeceklerini, Filistinliler'in de İsrail'i bir Yahudi devleti olarak tanıması gerektiğini söyledi.


Binyamin Netanyahu, Ortadoğu barışıyla ilgili görüşlerini anlattığı dış politikaya ilişkin konuşmasında, kurulacak bir Filistin devletinin güvenlik güvenceleri altında silahsızlandırılması gerektiğini savundu.


''Herhangi bir barış anlaşmasında Filistin kontrolü altındaki topraklar, İsrail için sağlam bir güvenlik güvencesi verilerek silahsızlandırılmalı'' diyen Netanyahu, ''bu konuda güvence almaları, Filistinliler'in İsrail'i Yahudi halkının devleti olarak kabul etmesi durumunda Yahudi devletinin yanında silahtan arındırılmış bir Filistin devleti kurulması çözümünü sağlayacak gerçek bir barış anlaşmasına hazır olacaklarını'' bildirdi.


Kudüs'ün tamamının İsrail'in başkenti olması gerektiğini savunan Netanyahu, Filistinli mülteciler sorununun da ''İsrail dışında'' çözülmesi gerektiğini ileri sürdü.


İsrail'in yeni yerleşim birimi inşa etmeyeceğini ifade eden Netanyahu, ''bölgesel barışı geliştirmek için Arap liderlerle görüşmeye hazır olduğunu'' ve Filistinli liderlere barış görüşmelerine hemen önkoşulsuz başlamaları çağrısında bulunduğunu kaydetti.


Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın sözcüsü ise Netanyahu'nun yağtığı konuşma ile barış çabalarını sanbote ettiğini duyurdu.


AA


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler